Do niedawna pieluchy jednorazowe, a więc popularne pampersy, były najlepszymi przyjaciółmi każdego rodzica małych dzieci. Wszystko dlatego, że pieluchy jednorazowe są bardzo wygodne w zastosowaniu. Nie wymagają prania, prasowania, a w momencie ich zużycia, wystarczy je po prostu wyrzucić do kosza i założyć dziecku czystą pieluszkę. Co sprawia, że pomimo takiej wygody, pieluszki bambusowe wielorazowe są coraz częściej wybierane przez rodziców?

Zalety pieluch wielorazowych

Pieluchy wielorazowe stają się coraz bardziej popularne. Niewątpliwa ich zaletą jest fakt, iż są one wykonane z materiałów, które nie podrażniają delikatnej skóry maluszka. W pieluszce wielokrotnego użytku nie ma bowiem żadnych sztucznych substancji. Pieluszki wielorazowe wykonane są z naturalnych materiałów, przeważnie są to pieluchy bambusowe lub pieluchy bawełniane. Dzięki temu, że pieluchy wielokrotnego użytku wykonane są z naturalnych substancji, u dzieci nie pojawiają się na skórze zmiany alergiczne. Co więcej, pieluchy wielokrotnego użytku są przewiewne, dzięki czemu delikatna skóra dzieci nie poci się w nich, co również zmniejsza ryzyko rozwoju odparzeń i uciążliwych zmian skórnych. Pieluchy bambusowe i pieluchy bawełniane są również ekologicznymi pieluchami. A wszystko dlatego, że pieluchy wielorazowe, nawet gdy zostaną wyrzucone, nie będą rozkładać się tak długo, jak pieluszki jednorazowe, które rozkładają się przez ponad 500 lat. Okazuje się również, że pieluszki wielorazowe są tańsze od ich jednorazowych odpowiedników.

Pieluchy bambusowe wielokrotnego użytku – czy mają jakieś wady?

Pieluchy bambusowe wielokrotnego użytku, podobnie jak inne wielorazowe pieluchy, cechują się pewną wadą. A mianowicie wymagają one prania, co oczywiście jest dość czasochłonne i nie każdy rodzić w obecnych czasach może sobie pozwolić na to, aby codziennie suszyć i prać pieluchy. Dlatego w przypadku bardzo zapracowanych rodziców lepiej będą sprawdzać się pieluszki jednorazowego użytku. Co więcej, pieluch wielorazowych, nawet jeśli są one stosowane codziennie, lepiej nie zakładać maluchom na dłuższe wyprawy. Ma to przede wszystkim związek, z tym że pieluchy ekologiczne są o wiele mniej chłonne, w związku z czym podróż wymagałaby bardzo częstych przystanków na zmianę pieluszki. Należy jednak pamiętać o tym, iż pieluchy bambusowe i pieluchy bawełniane nie nadają się, aby założyć je dziecku na basen, ponieważ niestety nasiąkają one wodą oraz nie będą w stanie wchłonąć moczu dziecka.