Jak sobie poradzić z trudnościami związanymi z karmieniem piersią
Dzieci

Jak sobie poradzić z trudnościami związanymi z karmieniem piersią?

Problemy z karmieniem występują u matek częściej, aniżeli wielu osobom się wydaje. Czasami może chodzić o przezwyciężenie jakiejś blokady psychicznej, a w innej sytuacji podczas karmienia występuje ból. Ważne, aby znaleźć optymalne rozwiązania. Pomagać mogą na przykład poduszki do karmienia.

Czy karmienie piersią zawsze musi być problematyczne?

Przede wszystkim każda matka, która ma jakiekolwiek trudności, powinna podchodzić pozytywnie nawet do największych problemów. Mityczne będzie na pewno rozumowanie, że są matki, które zawsze bez żadnych problemów będą karmić i nie będą się zmagać z żadnymi trudnościami. Tak samo mityczne jest myślenie, że czasami warto odpuścić i dać za wygraną, przerzucając się tylko i wyłącznie na karmienie z butelki. Liczy się wytrwałość, konstruktywne działanie no i oczywiście bardzo dużą pomoc może zagwarantować doświadczona położna. Najbardziej popularne dolegliwości to będą na przykład urazy brodawek, które będą potem skutkować bólem w czasie karmienia. Może też chodzić o nawał pokarmu albo kryzys laktacyjny.

Właściwa technika karmienia ma znaczenie

Tak we wszystkich innych czynnościach, które realizujemy w naszym życiu osobistym albo zawodowym, zawsze bardzo ważny będzie sposób, w jaki będziemy działać. Tak samo także w przypadku karmienia, kluczowa będzie technika. Niejednokrotnie matki po prostu zabierają się do takich zadań niezgrabnie i nie wiedzą nawet, jakie gesty wykonywać oraz jak złapać dziecko. Dlatego też jedną z ważniejszych kwestii będzie najbardziej rekomendowana technika karmienia. Pozycja matki jest kluczowa i na to zawsze będzie zwracać uwagę każda położna już nawet w szpitalu. Trzeba po prostu się nauczyć w odpowiedni osób przystawiać dziecko do piersi. W ten sposób cały proces będzie przebiegać bez problemów i zakłóceń dla matki i dla dziecka. Poza tym, jeżeli występuje spory dyskomfort w trakcie karmienia, to wtedy należy je przerwać. Wówczas zaleca się włożyć palec do buzi niemowlęcia. Przerywamy, więc ssanie i poprawiamy pozycję. Zwracać uwagę należy, czy biodro i ucho dziecka są ułożone w jednej linii. Ważne też, aby czubek nosa malucha i jego broda dotykały piersi. Z kolei rozchylenie wargi dolnej i górnej musi tworzyć kąt od 120 do 130 °. Niemniej ważny będzie sam rytm ssania. Musi być regularny i miarowy.

Poduszki do karmienia – dobrze jest mieć własną

Bardzo ważne, abyśmy nie wybierali także akcesoriów, które będą pomagać w karmieniu. Przy kompletowaniu wyprawki trzeba zwrócić uwagę nie tylko i wyłącznie na zabawki, kołyskę albo jakieś wzorzyste kocyki. Perfekcyjnie będą się sprawdzały poduszki do karmienia. Produkty te powstały właśnie, jak sama nazwa wskazuje, z myślą o kobietach, które będą karmić piersią. Takie poduszki sprawdzają się jednak nie tylko wtedy, gdy matka karmi piersią, ale również będą wykorzystywane podczas podawania mleka z butelki. Poduszka taka to po prostu rogal, który ma kształt litery C. Są one najczęściej pokryte bawełną, a będą wypełnione wsadem z pianki poliuretanowej. W ten sposób takie poduszki do karmienia mają bardzo dobre właściwości termoregulacyjne. Naturalnie można coś kupić poduszki, które będą dedykowane do karmienia bliźniąt.

Czy są dobre metody na pobudzenie laktacji?

Są też sytuacje, gdy laktacja musi być pobudzona. Bardzo ważne będzie zatroszczenie się o wypoczynek i relaks matki. Mama powinna wtedy bardzo dużo pić i we właściwy sposób się odżywiać. Poza tym dziecko powinno być karmione z obydwu piersi w trakcie jednego posiłku. Poza tym wszystkie osoby bliskie powinny zagwarantować wsparcie matce, która może wówczas szybciej i przejść kryzys laktacyjny.