Colostrum kozie w ostatnich latach zyskuje coraz to większą popularność nie tylko jako produkt żywieniowy, ale również kosmetyk czy też suplement. Dzięki swoim prozdrowotnym właściwościom budzi zainteresowanie w charakterze remedium na wszystkie dolegliwości. Czym jest oraz jakie ma zastosowanie w medycynie i kosmetologii?
Colostrum kozie — ogólna charakterystyka
Colostrum występuje pod kilkoma nazwami, takimi jak: mleko początkowe, siara, kolostrum czy młodziwo. Jest ono substancją pochodzenia naturalnego, która powstaje jeszcze w czasie ciąży w gruczołach mlecznych u wszystkich gatunków ssaków, włączając w to także człowieka. Kumulowana jest w sutkach, a w chwili wydawania potomstwa na świat, wydzielana jest z organizmu przez mniej więcej cztery dni. Pewne źródła podają, iż młodziwo produkowane jest o wiele dłużej, bo nawet do tygodnia po narodzinach dziecka. Mimo wszystko najbardziej pożądane i najcenniejsze właściwości wykazuje w ciągu drugiej doby od rozpoczęcia jej wydzielania. Z upływem czasu colostrum kozie, jak i każde inne dojrzewa, zmieniając się w mleko przejściowe, a kolejno w mleko dojrzałe. W trakcie tych procesów poziom składników odżywczych ulega redukcji, a ich właściwości zdrowotne tracą swoje cenne znaczenie.
Zastosowanie colostrum w kosmetologii i dermatologii
Colostrum cechuje się jednym z najwyższych stężeń czynników wzrostu w porównaniu do innych naturalnych produktów. Są to peptydy, które tworzą sporą grupę, o różnorodnych funkcjach. Odpowiadają one za modulację wzrostu i naprawę struktur komórkowych raz napędzana inne komórki do ich podziałów i różnicowania. Pełnią więc funkcje odmładzająca, co sprawia, iż colostrum kozie stosuje się do leczenia zmian zaistniałych na skórze. w efekcie organizm efektywniej walczy z trudno gojącymi się ranami i infekcjami.
Medycyna a colostrum — co warto wiedzieć?
Colostrum znajduje szerokie zastosowanie w chemioterapii. Rak jest jedną z najpopularniejszych jednostek chorobowych, na którą do tej pory nie ma jeszcze skutecznego lekarstwa. Śmiało można rzec, iż to choroba cywilizacyjna XXI wieku, która prowadzi do wyniszczenia organizmu. Co więcej, leczenie chemioterapeutykami skutkuje obumieraniem komórek, co powoduje wiele niepożądanych efektów ubocznych
Colostrum zawiera substancje, które wykazują działanie przeciwdrobnoustrojowe oraz regenerujące, które wykazuje zdolność do proliferacji komórek, a więc ich namnażania się. Właściwości te mogą zostać wykorzystane do zmniejszenia negatywnego wpływu chemioterapeutyków na organizm.