Żylaki wyglądają bardzo nieatrakcyjnie. Jesienią i zimą można je zakryć spodniami oraz rajstopami, jednak sytuacja komplikuje się latem, kiedy wysokie temperatury zachęcają do odsłaniania ciała. Czy lek na żylaki pomoże w ich zwalczaniu? A może warto zmienić przyzwyczajenia, które przyczyniają się do ich powstawania?
Jak powstają żylaki?
Żylaki nie tylko brzydko się prezentują, ale przede wszystkim są groźne dla zdrowia, gdyż stanowią efekt uboczny chorób układu krążenia. Niektóre przyczyny nie są zależne od człowieka, jednak w wielu przypadkach niewłaściwe przyzwyczajenia bądź zachowania przyczyniają się do ich powstania. Nawet jeśli nie da się ich całkowicie uniknąć, warto zrobić wszystko, żeby żylaki pojawiły się na nogach jak najpóźniej.
W pierwszej kolejności należy pilnować właściwej wagi. Zarówno niewielka nadwaga, jak i poważna otyłość przyczyniają się do powstawania żylaków. Jest to związane ze znacznym obciążeniem nóg, w których przepływ krwi jest bardzo utrudniony. Dochodzi do tego większe ciśnienie krwi i delikatne żyły nie są w stanie poradzić sobie z takim obciążeniem.
Żylaki pojawiają się u osób, które większą część swojego dnia spędzają w jednej pozycji. Praca siedząca, a do tego relaksowanie się na kanapie w domu to niemalże pewność wystąpienia żylaków (nawet w młodym wieku). Lek na żylaki może okazać się niewystarczający, dlatego kluczową rolę odgrywa zmiana stylu życia. Przepływ krwi po całym ciele zostaje utrudnione, a mięśnie zastygają, dzięki czemu zwiększa się ryzyko tworzenia zakrzepów. Regularne zmiany pozycji są w omawianej sytuacji najważniejsze. Przynajmniej raz w ciągu godziny należy zrobić sobie przerwę od siedzenia, przejść się odrobinę, wykonać kilka przysiadów oraz podskoków. Wygodne krzesło jest tak samo istotne, kluczową rolę odgrywa także pozycja, w której spędza się długie godziny.
Czy sport i nadmierne ciepło przyczyniają się do powstawania żylaków?
Lek na żylaki to ostateczne rozwiązanie, kiedy inne metody nie sprawdziły się. Jednak warto zdawać sobie sprawę z tego, że zmianom na nogach można, a nawet trzeba zapobiegać. Przede wszystkim należy ograniczyć ekspozycję na słońce, saunę oraz gorące kąpiele. Osoby z tendencją do żylaków nie powinny poddawać się depilacji przy pomocy gorącego wosku oraz okładów z borowiny. W omawianych przypadkach następuje rozszerzenie żył i powolne skierowanie krwi w stronę serca. Sprzyja to jej zaleganiu oraz powstawaniu zakrzepów.
Sport to zdrowie, jednak jeśli wysiłek fizyczny zbyt bardzo obciąża organizm, można spodziewać się pogorszenia stanu żylaków. Wielogodzinne wycieczki rowerowe, długie i obciążające nogi biegi po trudnym terenie – to tylko przykłady aktywności fizycznych, które sprawiają, że ogólny stan nóg ulega znacznemu pogorszeniu. W przypadku pań warto zrezygnować ze szpilek, gdyż regularne chodzenie na wysokich obcasach całkowicie zmienia sposób chodu, ułożenie stóp oraz wpływa na szybsze pojawienie się żylaków.