Inhalacje mają wielu zwolenników. Stosuje się je przy różnych schorzeniach, infekcjach górnych dróg oddechowych i przede wszystkim na zatoki. Przynoszą dobre efekty, dlatego warto z nich skorzystać.
Jak działają inhalacje? Co trzeba o nich wiedzieć?
Na początku należy odróżnić dwa pojęcia, które trochę się od siebie różnią. Chodzi tu o nebulizację i inhalację. Pierwsze z nich dotyczy wdychania pary wodnej wraz ze skroplonym roztworem soli fizjologicznej, olejków eterycznych czy ziół. Za jego pomocą leki w postaci zawiesiny lub proszku zamieniają się w roztwór i trafiają do dróg oddechowych. Z kolei nebulizacja jest pojęciem węższym i odnosi się do leczenia za pomocą wdychania wodnych roztworów leków podawanych przez nebulizator. Ta metoda jest polecana szczególnie dzieciom i osobom starszym lub niepełnosprawnym, które same nie mogą przyjąć leków. Na rynku jest wiele różnych nebulizatorów i inhalatorów, różniących się kilkoma parametrami, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem. Mogą się różnic głośnością, zakresem substancji możliwych do podawania, wielkością, a przede wszystkim możliwością podłączenia dodatkowych urządzeń. Szczególne różnice występują w inhalatorach i nebulizatorach dla dzieci. Muszą mieć przyjemny design i bardzo dobrą jakość wykonania.
Inhalacja na zatoki i nie tylko – szybka w przygotowaniu i skuteczna!
Inhalacja na zatoki to bardzo często stosowany zabieg wykonywany samodzielnie w domu. Jednak zdecydowana część osób wybiera do tego celu dawne, tradycyjne metody. Wystarczy miska z wrzątkiem i kilka kropel roztworu soli fizjologicznej. Można też użyć ziół leczniczych, czyli np. szałwii czy rumianku, które mają właściwości przeciwzapalne i czasami wykrztuśne. Inhalacja na zatoki przeprowadzana jest także przy pomocy olejków eterycznych, np. z eukaliptusa, mięty pieprzowej, cedru lub sosny.
Zabiegi parowe tzw. „parówki” stosuje się również w przypadku bólu głowy, także migrenowego. Wystarczy do wrzątku dodać parę kropel rumianku czy lawendy, aby za chwilę cieszyć się kojącym działaniem inhalacji. Co więcej, sporo osób stosuje domowe inhalacje na poprawę nastroju. Krótki zabieg SPA w domowym zaciszu to bardzo dobry pomysł na „odstresowanie się” i odprężenie. Taka pachnąca parowa kąpiel nie tylko uwalnia od napięć, ale także rozgrzewa mięśnie i pobudza zmysły. Warto więc przeprowadzać inhalacje po ciężkim dniu w pracy i kiedy jesteśmy zmęczeni fizycznie. W każdej dobrej aptece czy drogerii można nabyć olejki, susz ziołowy, ale też inne produkty przydatne do inhalacji czy aromatyzacji powietrza. Są to różne żele, balsamy, które są z powodzeniem stosowane i mają wielu zwolenników.
Inhalacja na zatoki, na przeziębienie i te odstresowujące to szybka droga pomocy bez wizyty u lekarza. Oczywiście taki zabieg może być też uzupełnieniem leczenia. Każdy może wybrać odpowiedni dla siebie środek i czerpać wiele korzyści z inhalacji.