Choroby skóry inaczej nazywane dermatozą to poważny problem. Według najnowszych badań dotykają one około 5 milionów Polaków, a ich objawem są pojawiające się w różnych częściach ciała ( głowa, ręce, nogi itp.) wykwity, które skutecznie potrafią utrudnić życie. Do najpopularniejszych i najuciążliwszych dermatoz należą: atopowe zapalenie skóry, łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca. Jak sobie z nimi radzić?

Atopowe zapalenie skóry uznawane za chorobę cywilizacyjną ma podłoże genetyczne ( to znaczy, że ktoś w rodzinie był alergikiem i cierpiał np. na katar sienny lub alergie pokarmowe) i atakuje już dzieci w okresie niemowlęcym, choć zapadają na nie również osoby dorosłe. Do najczęstszych objawów AZS należą: zaczerwienienie i suchość skóry, swędzenie oraz skłonność do zakażeń bakteryjnych. Na ciele pojawiają się wypryski, których drapanie prowadzi do powstawania ran, natomiast podczas stanu zapalnego, dochodzi do łuszczenia się naskórka. Atopowemu zapaleniu skóry towarzyszy dość często astma oskrzelowa, katar sienny oraz zapalenie spojówek wywołane zewnętrznymi alergenami. Jak sobie radzić z tą chorobą? Nie jest to łatwe, ale możliwe. Osoby cierpiące na atopowe zapalenie skóry powinny o skórę dbać w sposób szczególny. Ważne jest jej ciągłe nawilżanie i natłuszczanie. Pomocne są również specjalne maści, kremy oraz leki przeciwuczulające. Ważne będzie też noszenie odpowiedniej odzieży – bawełnianej i oddychającej.

Łojotokowe zapalenie skóry jest kolejnym rodzajem choroby skórnej, która najczęściej objawia się łuszczącym rumieniem na głowie, twarzy oraz innych częściach ciała, szczególnie tych pokrytych włosami. Towarzyszy mu dość często świąd, w początkowej fazie łagodny łupież, a w fazie nasilonej można zaobserwować wyraźną, kilkuwarstwową, powstającą na skórze łuskę. Choroba najczęściej dotyka mężczyzn, ale cierpią na nią również niemowlęta oraz  wchodzące w okres dojrzewania dzieci. Jej przyczyn specjaliści upatrują się w nieodpowiedniej diecie, nieprawidłowej higienie osobistej. Wpływ może mieć tu również zanieczyszczenie środowiska, stres oraz zaburzenia hormonalne, które mogą prowadzić do nasilania się objawów i zmian skórnych. Łojotokowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą, a jej leczenie nie należy do najłatwiejszych, a terapia jest długotrwała. Przede wszystkim trzeba nałożyć nacisk na higienę osobistą, dermatoza ta wymaga odpowiednich leków, najczęściej antybiotyków, a nierzadko specjaliści przepisują również steroidy. Jeśli zmagasz się z łojotokowym zapaleniem skóry umiejscowionym na głowie, to ważne będzie używanie specjalnych szamponów oraz stosowanie kremów przeciwgrzybicznych. Ważne by choroby tej nie mylić z łuszczycą, która objawia się podobnie.

Łuszczyca należy do niezwykle uciążliwych chorób skórnych, której podłoże nie jest do końca znane. Specjaliści uważają, że cierpi na nią około 4 procent populacji. Łuszczyca ujawnia się najczęściej między 10, a 40 rokiem życia i objawia się zmianami skórnymi w postaci czerwonobrunatnych grudek, owalnych bądź okrągłych, występujących najczęściej na łokciach, kolanach, w okolicy krzyża, na dłoniach i nogach, pośladkach oraz na głowie. Jej leczenie, podobnie jak w przypadku łojotokowego zapalenia skóry nie należy do łatwych i wymaga czasu. W terapii stosuje się specjalne maści i naświetlania, a jeśli one nie przynoszą zadowalających efektów, należy wówczas zastosować odpowiednie leki doustne.