Porady Uroda

Świecowanie uszu – mity i fakty

Konchowanie uszu to jeden z zabiegów medycyny alternatywnej. Ze względu na nieprzyjemną formę, posiada wielu zwolenników, jak i przeciwników metody. Czym właściwie jest i komu poleca się takie rozwiązanie? Jakie są przeciwwskazania i na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Na czym polega świecowanie uszu

Zabieg, o którym mowa stosowany jest od starożytności. Dla wielu osób stanowi podstawę dobrego samopoczucia. Chodzi tu głównie o ludzi, borykających się z nadmierną ilością wydzielanej woskowiny. Sama metoda bazuje na umieszczeniu wewnątrz ucha (na ok. 1cm), rozgrzanej świecy do woskowania, wykonanej z ekstraktu miodowego, włókna lnianego i wosku pszczelego. W jej wnętrzu zatopiono niewielką blaszkę, która służy do usuwania zanieczyszczeń wydobywających się w trakcie zabiegu. Choć cała metoda trwa dłuższy czas, jest stosunkowo bezbolesna dla pacjenta. Roztapiana świeca posiada bowiem trwałą (nierozpuszczalną) podstawę oraz specjalną linię, pokazującą do jakiego momentu może być spalana. Co więcej, po zakończeniu zabiegu i usunięciu pęsetą zanieczyszczeń z ucha, świeca zostaje rozwinięta, aby zobaczyć, co zebrało się w jej wnętrzu. Zabieg opisywany powyżej jest dostępny w niemalże wszystkich większych miastach Polski. Oferują go zarówno prywatne osoby, jak i profesjonalne salony kosmetyczne.

Wskazania do wykonania świecowania uszu

Medycyna alternatywna zakłada, iż konchowanie przewodu słuchowego jest rozwiązaniem bezpiecznym, skutecznym i wygodnym dla pacjenta. Mitem jest jednak twierdzenie, iż metoda może być stosowana wszędzie i przez każdego. Nieumiejętne przeprowadzenie zabiegu może wiązać się z poparzeniami, czy zapaleniem ucha środkowego. Specjaliści w tej dziedzinie podkreślają jednak, iż świecowanie uszu dedykowane jest w przebiegu licznych schorzeń powiązanych z gardłem, uszami czy nosem. Dodatkowo, na tą formę terapii mogą zdecydować się ludzie, borykający się z szumami w uszach, czy też migrenowcy. Według zwolenników, wszelkie dolegliwości wymienione powyżej znikają wraz z kilkukrotnym powtórzeniem opisywanego powyżej zabiegu.

Świecowanie uszu a problemy zdrowotne

Jak w przypadku leczenia większości chorób, także świecowanie uszu nie jest przeznaczone dla wszystkich. Podstawowym przeciwwskazaniem jest oczywiście pęknięta błona bębenkowa oraz sączenie się wydzieliny z ucha. Generalnie, nie poleca się wykonywania zabiegu osobom, które mają stany zapalne nie tylko w uszach, ale również w obrębie całej głowy. Warto również pamiętać, aby metoda pozbywania się zanieczyszczeń, była przeprowadzana w sterylnych, profesjonalnych warunkach. Osoby posiadające wewnętrzne implanty, czy aparaty słuchowe muszą jednak poradzić sobie w inny sposób, gdyż świecowania uszu nie przeprowadza się w takich przypadkach.