Porady Uroda

Skąd się biorą wągry i jak sobie z nimi radzić?

Czarne kropki na nosie to wągry, które wyglądają bardzo nieestetycznie. Za ich powstanie odpowiada i nadmierna produkcja sebum. Używanie zbyt tłustych kosmetyków i nieodpowiedni makijaż to również przyczyna pojawiania się niechcianych wągrów

Skąd się biorą wągry na nosie?

Utarło się w powszechnym przekonaniu, że wągry pojawiają się tylko na nosie. To oczywiście nie jest prawda, bo mogą występować także w innych miejscach na twarzy. Zaburzona gospodarka hormonalna to główna przyczyna zaskórników. Skóra wytwarza zbyt duże ilości sebum i w dlatego martwe komórki i tłuszcz zatykają ujścia gruczołów łojowych. Skóra nie oddycha już swobodnie, w następstwie czego może wystąpić problem z zaskórnikami. Trzecia przyczyna to geny. Tak, to najczęstsze źródło wykwitów skórnych, jakimi są nieestetyczne wągry na nosie.

Co robić, aby zapobiec pojawieniu się wągrów? Przede wszystkim należy zachować odpowiednią higienę. Bardzo ważne jest dobre oczyszczenie skóry. Chodzi tu o dokładne usunięcie makijażu, jak i przygotowanie skóry do aplikacji kremów i innych kosmetyków. Do codziennej pielęgnacji niezbędne są więc dobrej jakości naturalne kosmetyki. Najlepiej, aby były wolne od sztucznych substancji, dopiero wtedy można myśleć o makijażu.

Jak usuwać wągry? Jaka metoda będzie najbardziej skuteczna?

Usuwanie wągrów nie jest łatwe. W każdej dobrej aptece czy drogerii znajduje się sporo różnych preparatów, pomagających w walce z zaskórnikami. Sporo osób decyduje się na maseczki oczyszczające np. na bazie węgla aktywnego. Po zaschnięciu na twarzy maseczkę należy ściągnąć. W ten sposób można pozbyć się zanieczyszczeń umiejscowionych w głębi skóry.

Inną metodą, również często stosowaną, jest tonik z kwasem salicylowym w składzie. Kosmetyk ten dostaje się do porów i pomaga pozbyć się zaskórników. Oprócz toniku pomocny może okazać się masaż skóry szczoteczką. Ten zabieg pomoże otworzyć pory, oczyścić i złuszczyć martwy naskórek. Warto też pomyśleć o częstym peelingu, ale bardzo delikatnym, np. enzymatycznym. Skóra będzie zawsze czysta i gotowa na przyjęcie kolejnych kosmetyków pielęgnacyjnych.

Bardzo czeto na wągry na nosie stosuje się plastry, w których skaldzie znajduje się zazwyczaj kwas salicylowy i węgiel aktywny. W aptekach można też spotkać plastry oczyszczające z oczarem wirginijskim. Używanie tego środka pozwala nie tylko na oczyszczenie. Plastry działają również przeciwbakteryjnie i ściągająco. Minimalizują produkcję sebum, co jest również bardzo istotne w takiej kuracji.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Dobrze mieć swój zestaw sprawdzonych kosmetyków, które poradzą sobie w walce z wągrami na nosie. Przede wszystkim należy unikać tłustych kremów, a zastąpić je żelami do mycia. Godne polecenia są również różne olejki eteryczne, które działają antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Olejek pichtowy czy rycynowy to tylko dwa z wielu rozwiązań.

Oprócz troski o skórę od zewnątrz trzeba też zwrócić uwagę na to, co jemy. Dieta w trosce o zdrową skore to podstawa. Nie można przesadzać ze słodyczami, niezdrowymi tłuszczami I używkami. Pożywne śniadanie pełne zdrowych węglowodanów, pełnowartościowego białka i tłuszczów omega to dobry początek dnia. Owoce i warzywa pełne witamin oraz minerałów pomagających utrzymać kondycję skóry w świetnej formie, są nieodzowne. Do tego należy dołożyć codzienną dawkę ruchu na świeżym powietrzu. Dotleniona skóra jest lepiej ukrwiona i wygląda młodziej.

Zawsze też można wybrać się do profesjonalnego gabinetu kosmetycznego, aby usunąć wągry na nosie. Takie zabiegi jak złuszczanie naskórka laserem, mikrodermabrazja, peeling chemiczny czy jonoforeza na pewno dużo pomogą w walce z wągrami.