Ręcznik szybkoschnący od pewnego czasu uznawany jest za niezwykle praktyczny gadżet, który doceniany jest przez osoby podróżujące i nie tylko. Wiadomo, iż potrzeba jest matką wynalazku, więc nie ma potrzeby dźwigać na szlaku dużego ręcznika bądź rezygnować z niego i nie mieć w co wytrzeć się po intensywnej podróży. Rozwój współczesnej turystyki oraz technologia tworzą nową jakość w dziedzinie higieny, jaką jest ręcznik szybkoschnący. Czym on jest oraz jak wybrać najlepszy model?
Ręcznik szybkoschnący – co to takiego?
Założeniem stworzenia ręcznika szybkoschnącego jest szybkie pozbycie się wilgoci (krótszy czas wysychania w porównaniu do dużych ręczników z bawełny) oraz niewielka waga. Brzmi to, jak minimalizacja gabarytów oraz maksimum zysków, jednak na czym polega fenomen ręczników szybkoschnących oraz na co warto zwrócić uwagę przy ich wyborze? A więc ręcznik szybkoschnący zawdzięcza swoje właściwości specjalnej technologii wykorzystywanej przy jego produkcji, a więc zastosowaniu konkretnych włókien, które oddziałują na tempo wysychania ręcznika oraz na jego chłonność. Warto pamiętać, iż im większą chłonność ma ręcznik, a więc potrafi zabsorbować więcej wody, tym dłużej będzie wysychał. Producenci ręczników w parametrach umieszczonych na metce danego produktu podają wagę w formie porównania – ile ręcznik z wodą jest cięższy od suchego ręcznika.
Istotną cechą ręczników szybkoschnących jest ich antybakteryjność. Powstała ona na skutek zastosowania jonów srebra, które znacząco utrudniają namnażanie się bakterii, a co za tym idzie – powstanie nieprzyjemnego zapachu. System antybakteryjny jest jedną z podstawowych cech tego typu produktów i gwarantuje ochronę przed rozwojem bakterii.
Jakie są rodzaje ręczników szybkoschnących?
Obecnie na rynku można spotkać szeroką ofertę ręczników szybkoschnących. Czynnikiem, który je rozróżnia, jest przede wszystkim rodzaj tkaniny, z której zostały wykonane. Ręczniki frotte są dość grube, delikatne w dotyku i miękkie, a zarazem bardzo podobne do klasycznych ręczników. Schną około 2 razy szybciej niż te klasyczne, jednak zajmują więcej miejsca niż ręczniki szybkoschnące uszyte z innych materiałów. Idealnym przykładem tego typu ręczników jest Pinguin Towel w rozmiarach od M do XL w różnych barwach kolorystycznych.
Ręcznik uszyty z weluru jest znacznie mniejszy od ręcznika fotte oraz schnie niemal 3 razy szybciej niż klasyczny ręcznik z bawełny. Ręczniki z mikrofibry przeznaczone są przede wszystkim dla podróżniczych minimalistów, którzy cenią sobie każdy gram. Tempo wysychania takiego ręcznika jest mniej więcej 5-6 razy szybsze od zwykłych ręczników bawełnianych. Duże właściwości szybkiego wysychania są konsekwencją zastosowania bardzo cienkiego materiału.
Czym kierować się podczas wyboru ręcznika?
Wybierając ręcznik szybkoschnący, warto uwzględnić wielkość, która będzie odpowiadała naszym potrzebom, a więc również wagę samego ręcznika oraz jego chłonność i szybkość wysychania. Należy pamiętać, iż ręcznik, który jest bardzo mokry, będzie potrzebował więcej czasu na wyschnięcie niż ten sam ręcznik, który jest dużo bardziej suchy. Przez chłonność należy rozumieć ilość wody, jaką może wchłonąć dany ręcznik. Może nie najważniejsze ale przydatne czynniki, którymi warto kierować się podczas wyboru ręcznika to:
- zwrócenie uwagi, czy dodano do materiału jony srebra;
- sprawdzenie, czy ręcznik jest uszyty z materiału o strukturze zapobiegającej rozwojowi mikroorganizmów.
Powyższe dwa elementy służą hamowaniu rozwojowi bakterii w wilgotnym ręczniku. Istotny jest również wieszak lub szlufka do zawieszania, dzięki którym można mieć ręcznik zawsze przy sobie i sięgnąć po niego, kiedy tylko jest potrzebny. Warto również sprawdzić, czy ręcznik posiada pokrowiec z siateczki w zestawie, dzięki któremu po spakowaniu zajmie o wiele mniej miejsca.
Gdzie można go wykorzystać?
Coraz częściej ręcznik szybkoschnący jest wykorzystywany do zajęć na siłowni – można go położyć na macie, na ramie roweru stacjonarnego na spiningu, oraz na basenie. Dzięki temu nie jest konieczne noszenie ze sobą wielkich toreb na treningi. Ponadto ręcznik szybkoschnący pozwala zapomnieć o ciągle mokrym, tradycyjnym ręczniku oraz nieprzyjemnym aromacie z wilgotnej kosmetyczni.