Przygotowanie kąpieli dla malucha to dla rodziców duże wyzwanie

Przygotowanie kąpieli dla malucha to dla rodziców duże wyzwanie

Kąpanie malucha, szczególnie na początku, wydaje się czynnością niezwykle trudną. Jeśli nie ma w zasięgu wzroku babci czy cioci, czas kąpieli może być naprawdę dużym wzywaniem.

Jak się przygotować do kąpania dziecka? Co będzie potrzebne?

Bardzo istotna sprawa związana z kąpielą dotyczy temperatury pomieszczenia i wody. Dziecko powinno być kąpane w pomieszczeniu, w którym jest ok. 24 st. C. Natomiast temperatura wody ma zazwyczaj 37 st. C. Sprawdzanie temperatury to kluczowy element kąpieli. Najlepiej zrobić to za pomocą łokcia, czyli tradycyjnego sposobu z powodzeniem stosowanego do dziś. Trzeba mieć jednak spore doświadczenie, aby w miarę dokładnie oszacować temperaturę wody. Lepszym rozwiązaniem może okazać się termometr. To niewielkie urządzenie to także spora frajda dla dziecka w czasie kąpieli. Bezpieczny i kolorowy gadżet umili dziecku czas spędzony w wodzie. Rodzice zaś odetchną, bo ich pociecha nie będzie protestować przed kontaktem z wodą.

Druga ważna sprawa, to umiejętne włożenie dziecka do wanienki. Na ten temat znajduje się wiele poradników, zarówno w Sieci, jak i w wersji tradycyjnej. Zanim jednak maluch znajdzie się w wannie, kąpiel najczęściej zaczyna się od przemywania oczek za pomocą roztworu soli fizjologicznej. Uszy natomiast należy wyczyścić watką, ale jedynie powierzchownie. Następnie myjemy dziecku twarz i główkę, namydlając ja delikatnie szamponem. Po tych początkowych czynnościach można przejść do dalszej części kąpieli, czyli umieścić malucha w wanience.

Jakie kosmetyki są niezbędne przy kąpieli malucha? Wśród nich często wymienia się emolient!

Po spłukaniu szamponu nadchodzi czas na użycie mydła lub delikatnego preparatu do mycia ciała. W każdej dobrej aptece lub w sklepie z asortymentem dla małych dzieci takich środków jest pod dostatkiem. Zanim jednak wybierzemy któryś z nich, należy zapoznać się z ich składem i przeznaczeniem. Nie wszystko, co jest opatrzone etykietą z zachętą „najlepszej jakości”, jest takim w rzeczywistości. Skóra niemowlaka jest bardzo wrażliwa, dlatego nie ma co oszczędzać na preparatach do jej higieny. Bardzo często skóra dziecka jest przesuszona bądź jest podrażniona. W takich przypadkach dobrym rozwiązaniem może być emolient. To bardzo łagodne środki do pielęgnacji ciała dziecka. Wśród nich są także bardzo delikatne emulsje myjące. Za ich pomocą można pozbyć się świądu i pieczenia skóry, a także dobrze ją nawilżyć. Oprócz tego mogą też usuwać stany zapalne, nawilżają skórę i działają zarówno na jej powierzchni jak w jej głębszych warstwach. Emolient najczęściej ma w składzie naturalne tłuszcze roślinne, dlatego są tak bezpieczne dla dzieci. Wolne są od sztucznych składników i zabezpieczają naskórek przed wirusami i bakteriami.

W jakie jeszcze kosmetyki dla dziecka trzeba się zaopatrzyć?

Oprócz emulsji do mycia niezbędna jest także oliwka i dobrej jakości krem natłuszczający. Świetną alternatywą jest balsam kojący, który można wsmarować w skórę dziecka tuż po myciu. Wtedy kosmetyk lepiej wniknie w jej głąb. Niezbędna jest oczywiście sól fizjologiczna do przemywania oczu i szampon. Oprócz tego w podręcznej wyprawce dla malucha nie może zabraknąć jałowych gazików i znanych wszystkim mamom chusteczek do pupy. Tak samo niezbędna jest również maść na odparzenia. Używanie pieluszek często wiąże się z podrażnieniami skóry. Dobrej jakości delikatna maść złagodzi objawy pieczenia i świądu.

Do kąpieli dziecka oprócz ww. kosmetyków potrzebne są również inne akcesoria. To np. miękki kocyk i ręczniki, najlepiej z kapturkiem. Można się również zaopatrzyć w miękki rożek uszyty z delikatnego materiału. Każda mama dobierze odpowiedni zestaw pielęgnacyjny dla swojej pociechy. Wybór jest duży, ale zawsze trzeba pamiętać o jakości. Atestowane rzeczy i dobry materiał to kluczowa kwestia. Emolient, wygodne okrycie i kolorowe zabawki – to jedne z ważnych elementów dziecięcej wyprawki kąpielowej.