Porady Zdrowie

Problemy z emisją głosu. Kogo dotyczą i jak im zapobiec?

Brzmienie głosu ma ogromne znaczenia dla słuchacza oraz dla samego mówiącego, ponieważ nie jest on jedynie nośnikiem informacji, ale również środkiem komunikacji i sposobem na wyrażenie swojej indywidualności. Gdy pojawiają się zaburzenia głosu, jest to problem nie tylko zdrowotny, ale i emocjonalny.

Jak rozpoznać problemy z emisją głosu?

Zaburzenia głosu zdarzają się u osób, które pracują głosem na co dzień i są one spowodowane najczęściej nieprawidłową pracą mięśni krtani lub schorzeniami fałdów głosowych. Problemy, jakie mogą się pojawić to niestabilność, drżenie głosu, obniżona jakość i wysokość głosu lub chrypka. Należy zgłosić się do lekarza, jeśli pojawiła się trwała lub okresowa chrypka, załamywanie się głosu, zmęczenie głosowe, uczucie napięcia w gardle podczas mówienia, kaszel, chrząkanie, a także mowa przez nos. Objawami, które powinny niepokoić, są również: suchość w gardle i krtani, uczucie drapania, zalegania i dyskomfortu w krtani. Diagnozą i leczeniem zaburzeń głosu zajmują się specjaliści- foniatrzy.

Kogo dotyczą te problemy?

Istnieje wiele zawodów, które wymagają wykorzystywania głosu przez wiele godzin. Do tej grupy należą nauczyciele, wykładowcy, logopedzi, a także osoby prowadzące różnego rodzaju szkolenia oraz telemarketerzy. Aktorzy, śpiewacy, przewodnicy wycieczek także podlegają ryzyku zaburzeń emisji głosu. Niestety nie każda osoba wykonująca tego typu zawód poświęca wystarczająco dużo uwagi swojemu głosowi. Przysłuchując się swojemu głosowi, trzeba ocenić, czy jest on prawidłowy, czyli eufoniczny.

Jak zapobiec negatywnym skutkom pracy głosem?

Głos eufoniczny to przede wszystkim głos czysty, dźwięczny, pozbawiony komponenty szumowej. Poza tym cechuje go wyraźna artykulacja, dykcja oraz odpowiednie do sytuacji jego natężenie. To od nas samych zależy fakt, czy narząd głosowy jest trwały i sprawny. Ważne jest zachowywanie odpowiedniej postawy w czasie fonacji, odpowiedniego toru oddechowego oraz właściwej artykulacji. Aby dbać o głos, należy rozpocząć ćwiczenia emisji głosu, nauczyć się technik opanowywania stresu, a przed rozpoczęciem pracy trzeba pamiętać o rozgrzewce krtani i mięśni odpowiedzialnych za artykulację. Aby zapobiec suchości w gardle i krtani warto stosować ziołowe cukierki nawilżające gardło np. Verbena, Reutter, Ricola. Poza tym konieczne jest robienie przerw w pracy i odpoczynek od mówienia. Pomieszczenie, w którym pracujemy, powinno być wywietrzone i mieć stałą temperaturę, ponieważ przebywanie w przeciągach lub skoki temperatur mogą prowadzić do infekcji gardła i krtani. Po pracy najlepiej pomilczeć i zrelaksować się przy łagodnej muzyce.