Dieta Dzieci

Problemy trawienne u niemowlaka, które budzą niepokój. Jak temu zaradzić?

Gdy na świecie pojawia się noworodek, jego układ pokarmowy jest niedojrzały. Pierwsze pół roku życia niemowlęcia to czas, w którym pojawiają się dolegliwości trawienne i jest to całkiem naturalne zjawisko. Niestety objawom tym towarzyszy niepokój ze strony rodziców, a także maluszka.

Gazy, ulewania, kolki lub zatwardzenie u niemowlaka to najczęstsze problemy.

Gdy niemowlę płacze, jest niespokojne, a oprócz tego po prostu widać, że cierpi, można podejrzewać, że dokuczają mu problemy trawienne. Plucie, ulewanie, gazy, kolki, czy zatwardzenie u niemowlaka są uciążliwe zarówno dla niego samego, jak i rodziców, jednak trzeba uzmysłowić sobie, że te problemy są przejściowe i wraz z upływem czasu, będą pojawiały się dużo rzadziej, a po kilku miesiącach znikną bez śladu. Te trudne momenty i świadomość, że dziecko cierpi, skłaniają rodziców do szukania pomocy u specjalisty, zanim jednak do tego dojdzie, warto wiedzieć, co robić w takich sytuacjach.

Najważniejsze to zachować spokój.

Rodzicom trudno jest zachować spokój, gdy dziecko nieprzerwanie płacze lub marudzi. Gdy wszelkie próby uspokojenia dziecka kończą się niepowodzeniem, rodzice czują się bezradni lub może dojść nawet do frustracji. Jednak warto wiedzieć, że niemowlęta wyczuwają emocje towarzyszące rodzicom, dlatego zaleca się rodzicom zachowanie spokoju. Należy pamiętać, że nerwowa atmosfera może tylko pogorszyć sytuację, a płacz i niepokój u niemowlęcia będą trwały znacznie dłużej. Ważne jest, aby mama zapewniła sobie dobry nastrój i samopoczucie, poświęcając trochę czasu na odpoczynek lub jakieś przyjemności. Codzienna chwila relaksu może sprawić, że podczas trudnych chwil, gdy dziecko płacze, mama będzie umiała zachować spokój.

Jak można pomóc dziecku, gdy cierpi?

Niemowlę powinno być pod opieką położnej, a następnie pod opieką lekarza pediatry, dlatego wszelkie wątpliwości należy kierować do specjalistów. Warto wiedzieć, że najważniejszym aspektem w okresie rozwoju układu pokarmowego jest sposób żywienia niemowląt. Kiedy dziecko jest karmione naturalnie, ważne jest, by mama odżywiała się zdrowo i zwróciła uwagę na szczególnie silne alergeny np. mleko, gluten, orzechy. Być może problemem jest nieprawidłowa technika karmienia. Jeżeli niemowlę jest karmione mlekiem modyfikowanym, a pojawiła się kolka lub zatwardzenie u niemowlaka, lekarz powinien zweryfikować, czy mieszanka jest dostosowana do jego wieku i potrzeb. Niekiedy istnieje potrzeba karmienia niemowlęcia mieszanką modyfikowaną specjalną, która jest odpowiednia w problemach kolek, zaparć, czy alergii pokarmowych. Zaparcia, kolka, czy ulewanie nie są groźne dla niemowląt i z czasem miną, a to jest najważniejsza informacja dla zaniepokojonych rodziców.