Łopian to cenna roślina, która znana jest już od wielu tysięcy lat. Korzysta się z niej przede wszystkim w medycynie naturalnej, jednak coraz więcej producentów kosmetyków decyduje się na zastosowanie cennych właściwości rośliny. Najcenniejszy jest korzeń, jednak inne części rośliny również można zastosować do pielęgnacji skóry i włosów.
Łopian – co to za roślina?
Łopian to dziko rosnąca rośliną, którą można znaleźć niemalże na każdej szerokości geograficznej. Kwiaty przyczepiają się do odzieży, a to ze względu na niewielkie kolce działające niemalże jak klej. Roślinę zbiera się zarówno wiosną, jak i jesienią. W kosmetyce używa się przede wszystkim korzenia, który w pierwszej kolejności należy oczyścić, wysuszyć oraz poddać kolejnym etapom obróbki. Z kolei liście łopianu znalazły zastosowanie przede wszystkim w medycynie. Łopian może w znaczący sposób poprawić funkcjonowanie organizmu. Odpowiada między innymi za zwiększenie produkcji soku żołądkowego i żółci, co wpływa na przebieg procesów trawienia. Roślina powinna znaleźć się w diecie osób zmagających się z cukrzycą. Ułatwia oczyszczanie organizmu z toksyn oraz szkodliwych substancji (jest to uwarunkowane zwiększeniem potliwości). Dodatkowa zaleta, która sprawia, że łopian wykorzystywany był powszechnie w dawnych czasach, to jego właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. W przypadku bólu zaleca się wypijanie soku bądź wywaru z rośliny.
Właściwości kosmetyczne łopianu
Łopian to roślina, która posiada nie tylko cenne właściwości medyczne, ale doskonale działa również na skórę i poprawia jej kondycję. Stosowanie rośliny opłaca się w przypadku łojotokowego zapalenia skóry bądź w trakcie zmagania się z grzybiczą etiologią. Przyda się również, kiedy we włosach można zauważyć łupież, albo skóra świerzbi z nieznanych przyczyn. Trądzik i wypryski to nie tylko zmartwienie nastolatków, gdyż problemy ze skórą pojawiają się w każdym wieku. Znikną szybciej, jeśli zastosuje się kurację z łopianu, a dodatkowo roślina zmniejsza szansę na wystąpienie blizn po trądziku. Kiedy łopian znajduje się kosmetykach do twarzy można spodziewać się dobrze odżywionej i wolnej od zmarszczek twarzy. Kremy zapobiegają również wiotczeniu skóry.
Roślinę wykorzystuje się w trakcie dbania o włosy. Sprawia, że rosną szybciej, poprawia się ich kondycja oraz stają się jedwabiste w dotyku. Dodatkowo warto wspomnieć o jego oczyszczającym działaniu, dzięki czemu redukuje ilość łoju i łupieżu.
Olej z łopianu można nabyć w każdej aptece bądź sklepie zielarskim. Nakłada się go na włosy kilka razy w tygodniu, a następnie dokładnie spłukuje. Warto mieć na uwadze, że blondynki mogą zauważyć niewielką zmianę w kolorze włosów (roślina wykazuje właściwości przyciemniające).