Karmienie piersią to jeden z tych elementów macierzyństwa, który w teorii nie wydaje się być niczym skomplikowanym. Jednak praktyka pokazuje, że jest zupełnie inaczej. Niejednokrotnie zdarza się, że świeżo upieczona mama z jakiegoś powodu ma problemy z niewystarczającą laktacją. Jakie są sposoby na rozkręcenie tego procesu?

Rozkręcenie laktacji po naturalnym porodzie — jak to zrobić?

Po porodzie naturalnym, jeśli stan mamy i dziecka na to pozwalają, osuszony maluszek powinien zostać od razu położony na brzuchu matki i pozostawać tam okryty co najmniej dwie godziny. Jest to czas, w którym zostają uruchomione u dziecka odruchy umożliwiające zainicjowanie pierwszego w życiu karmienia. Dzieckiem i mamą opiekuje się wówczas położna przyjmująca poród. Dodatkowo, jeśli występuje taka potrzeba, to właśnie ona pomaga w pierwszym, właściwym przystawieniu maluszka do piersi. Kontakt skóra-skóra jest bardzo ważny zarówno dla noworodka, jak i mamy. Wiele reakcji hormonalnych sprawia, że nawiązuje się głęboka więź, uruchomione zostają mechanizmy prowadzące do odpowiedniego rozwoju laktacji. Mają miejsce również sytuacje, w których nawet po porodzie naturalnym dziecko i mamą są od siebie odseparowani. W takich przypadkach konieczny może okazać się Laktator Avent, który wspomaga stymulację laktacji.

Rozkręcenie laktacji po porodzie metodą cesarskiego cięcia — co trzeba wiedzieć?

Dla odpowiedniego rozwoju laktacji niezbędne jest prawidłowe postępowanie już w pierwszych chwilach po porodzie. Po zabiegu cesarskiego cięcia mama jest przez pewien czas unieruchomiona, w związku z czym odpowiedzialność za właściwe postępowanie spoczywa na barkach personelu szpitala. Jeśli stan mamy i dziecka na to pozwala, pierwsza karmienie powinno nastąpić w ciągu dwóch godzin po porodzie. Kontakt skóra-skóra powinien być przeprowadzony, jak po porodzie metodą naturalną. Nagie dziecko powinno być położone na nagiej klatce piersiowej mamy. Kolejno położna powinna pomóc w zainicjowaniu karmienia. Po pierwszym karmieniu aktywność maluszka spada na około 10-12 godzin. Oznacza to, iż może ono jest rzadziej, jednak po około 6 godzinach warto podjąć próbę przystawienia dziecka do piersi. Gdy nie rozpocznie ssania, kolejną próbę zaleca się podjąć, gdy tylko maluszek wykaże aktywność. Po tym czasie karmienia powinny występować z większą częstotliwością (8-12 razy na dobę), aby efektywnie stymulować laktację. Mama po tym czasie jest już zazwyczaj mobilna, więc jest to znacznie łatwiejsze niż pierwsze karmienie. Przeważnie po cięciu cesarskim można zaobserwować nieco spowolniony proces rozbudzania laktacji.

Czynniki, które mogą wpłynąć na rozkręcenie laktacji

Składnikami, które mają udowodniony pozytywny wpływ na wzrost produkcji mleka, są słód jęczmienny oraz beta-glukan. To właśnie te dwa elementy skutecznie wspierają laktację. Co więcej, dieta także pełni w tym miejscu bardzo ważną rolę. Powinna ona być urozmaicona, zdrowa, zgodna z piramidą zdrowego żywienia. Ponadto przyjmowanie płynów także jest bardzo ważne. Świeżo upieczony mama powinna przyjmować minimum 2 litry wody na dobę. Soki, zupy, herbaty — to wszystko zalicza się do płynów. Jest to dobra nowina dla tych kobiet, które nie do końca lubią pić duże ilości wody.

Symptomy skutecznie rozkręconej laktacji

Najbardziej obiektywnym wskaźnikiem efektywnego karmienia są przyrosty ciała maluszka. W wieku 0-3 miesięcy wynosi ono mniej więcej 30 g/dobę. Możliwe jest również ocenienie sytuacji bez posiadania wagi niemowlęcej. W przypadku, w którym pierś jest wypełniona przed karmieniem i rozluźniona po tym procesie, maluszek ssie minimum 15 minut oraz można usłyszeć w tym czasie łykanie, karmień jest 8-12 w ciągu dnia, a dziecko po karmieniu jest szczęśliwe i każdego dnia robi 3-4 kupki, najprawdopodobniej wszystko wróciło do normy.