Dbanie o potrzeby osoby niepełnosprawnej to jedna z ważniejszych kwestii, jeżeli musimy się kimś zaopiekować. Jednocześnie też pamiętajmy, że takie osoby chcą być maksymalnie samodzielne, a więc warto wyposażyć się we wszystkie niezbędne akcesoria, które będą znajdowały się w łazience.

Jak powinna wyglądać łazienka osoby niepełnosprawnej?

Bardzo często łapiemy się na tym, że nasze pomieszczenia nie są wystarczająco funkcjonalne, co szczególnie może być uciążliwe, jeżeli w domu są osoby starsze albo schorowane. W takich okolicznościach niejednokrotnie należy zastanowić się nad przeprowadzeniem gruntownego remontu. Jak go jednak zaplanować, abyśmy mieli pewność, że nie zabraknie wszystkich najważniejszych sprzętów? Na pewno warto skontaktować się nawet terapeutą oraz lekarzem. Jest także wiele interesujących poradnikowych tekstów publikowanych w Internecie, które będą mogły nam przybliżyć bardzo szczegółowo taką właśnie tematykę. Trzeba przecież na przykład zwracać uwagę na akcesoria takie jak krzesło do wanny, które będą gwarantowały o wiele lepszą funkcjonalność. Kluczowe będzie też oczywiście bardzo szczegółowe wymierzenie wszystkich pomieszczeń, które mają być wyremontowane. Jedną z ważniejszych czynności będą jednak jak wiadomo każdego dnia wszelkie kwestie pielęgnacyjne i higieniczne. Wiadomo przecież, że z łazienki będziemy korzystać codziennie przynajmniej kilka razy, a w przypadku osób niepełnosprawnych lub chorych kąpiel może trwać trochę dłużej z uwagi na oczywiste trudności z poruszaniem się. Dlatego jednym z ważniejszych zakupów będzie nabycie odpowiedniego krzesła do wanny.

Krzesło do wanny pasuje także do prysznica?

Warto też zwrócić uwagę, że duże znaczenie będzie mieć to, jakim konkretnie metrażem dysponujemy. To w końcu będzie wpływać na to, jak dużą mamy wannę oraz czy można akurat jeszcze dodatkowo wstawić w takim pomieszczeniu kabinę prysznicową. Warto to zrobić, jeżeli mamy taką możliwość, bo wtedy jeszcze bardziej wygodnie będzie można się umyć lub po prostu zrelaksować pod przyjemnym ciepłym strumieniem wody. Jednocześnie też pamiętamy o tym, że krzesło do wanny będzie pasowało także do prysznica. Powinno ono być dobrane w ten sposób, aby osoba niepełnosprawna mogła jak najbardziej samodzielnie korzystać z takich produktów. Oczywiście powinniśmy zwracać uwagę na producentów, którzy dostarczają tego rodzaju wyroby medyczne. Kluczowa będzie tu jakość takich produktów i oczywiście najróżniejsze certyfikaty medyczne. O nich też trzeba pamiętać i dopytać na przykład sprzedawcę.