Czarna pasta do zębów zyskała na popularności kilka lat temu i od tego czasu można ją znaleźć w każdym dziale z artykułami higienicznymi. Za jej sukcesem stoi przede wszystkim przeświadczenie o naturalności i spektakularnych efektach wybielających. Czy pasta do zębów z węglem to słuszny wybór?

Jak działa pasta do zębów z węglem?

Zwolennicy czarnej pasty do zębów cenią ją sobie główni za fakt zawartości węgla aktywnego, który jest naturalnym środkiem bakteriostatycznym i wybielającym. Rzeczywiście działanie bakteriobójcze węgla drzewnego może pozytywnie wpłynąć na stan jamy ustnej. Węgiel aktywny ma też właściwości absorbujące i może pomóc w likwidacji przebarwień spowodowanych spożywaniem pokarmów mogących mieć wpływ na kolor naszych zębów. Najlepsze efekty wybielające zauważą więc kawosze, fani wina czerwonego, czy amatorzy sera żółtego.

Czy czarna pasta, to białe zęby?

Efekt wybielający czarnej pasty do zębów zależeć będzie o przyczyny naszych przebarwień. Jak już zostało wspomniane, węgiel będzie bardzo dobrze absorbował zanieczyszczenia, ale jego ścieralność jest bardzo niska, do tego nie pochłania minerałów, więc nie będzie mieć wpływu na strukturę szkliwa. Oznacza to tyle że, o ile wybrany przez nas produkt nie ma innych aktywnych składników wybielających, to jedyny efekt na jaki możemy liczyć w przypadku węgla aktywnego, to ten związany z jego działaniem czyszczącym, czyli po prostu porządnym myciem zębów. Osoby, które nie mają naturalnie białego szkliwa nie powinny spodziewać się spektakularnych efektów, za to Ci, którzy często spożywają barwiące zęby potrawy, mogą zobaczyć zęby o 1, a nawet 2 tony bielsze.

Węgiel w paście – co na to specjaliści?

Pasta do zębów z węglem ma zagorzałe grono fanów, ale wśród specjalistów jest już nieco więcej sceptycyzmu. Nikt oczywiście nie zaprzecza czyszczącemu działaniu węgla drzewnego, ale stosować go należy z umiarem. Szkliwo naszych zębów to bardzo cenna rzecz i nadmiar substancji o nawet lekkich właściwościach ścieralnych może mu zaszkodzić. Stosowanie czarnej pasty do zębów da najlepsze rezultaty jeżeli będziemy jej używać ok. 2 razy w tygodniu, wymiennie z innymi środkami.