Wiele starszych osób na co dzień doznaje problemów w poruszaniu się. Często zdarza się, że muszą przemieszczać się na wózkach inwalidzkich lub o kulach. Codzienne czynności sprawiają im trudność. W jaki sposób dostosować dom dla seniorów i osób niepełnosprawnych, aby żyło im się wygodniej?

Łazienka dla niepełnosprawnych i seniorów – jak ją urządzić?

Seniorzy oraz osoby z niepełnosprawnościami narażeni są na różnego rodzaju wypadki, które przydarzają się najczęściej w domu. Dochodzi wtedy do uciążliwych kontuzji, które mogą rzutować na jakość życia tych osób. Jeśli w naszym domu zamieszkują niepełnosprawni lub seniorzy, warto dostosować go w taki sposób, aby jego wyposażenie odpowiadało ich potrzebom. Łazienka dla niepełnosprawnych powinna być dla nas szczególnie ważna, ponieważ to właśnie w tym pomieszczeniu dochodzi do najczęstszych wypadków. Wystarczy, że osoba mająca trudności z poruszaniem się poślizgnie się lub przewróci pod prysznicem. W takich warunkach nietrudno o kontuzję. Łazienka dla niepełnosprawnych powinna być wyposażona przede wszystkim w specjalne uchwyty, które są dla takich osób niezwykle pomocne. Dzięki nim wstawanie z siedziska pod prysznicem czy z sedesu będzie dla nich o wiele łatwiejsze. Warto pomyśleć również o antypoślizgowych płytkach. Jeśli posiadamy prysznic, powinniśmy zamontować tam siedzisko albo krzesełko, natomiast wanna powinna być wyposażona w drzwi, aby łatwiej można było do niej wchodzić i z niej wychodzić.

Jak dostosować kuchnię dla niepełnosprawnych i seniorów?

Kuchnia to bardzo ważne pomieszczenie, które również można wyposażyć w taki sposób, aby było dostosowane do potrzeb seniorów. Najważniejsze jest to, aby w kuchni było wystarczająco przestronnie. Zadbajmy o to, aby np. osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim mogła bez większych problemów korzystać ze sprzętów kuchennych. Warto dostosować odpowiednio wysokość blatów – w taki sposób, aby była ona wygodna zarówno dla osób w pełni sprawnych, jak i dla osób mających trudności w poruszaniu się. Dla niepełnosprawnych przemieszczających się na wózkach inwalidzkich bardzo ważne jest także to, aby szafki na dole były odrobinę cofnięte – ułatwia to znacznie korzystanie ze wszystkich sprzętów. Warto zastanowić się także nad urządzeniem kuchni otwartej na salon – więcej przestrzeni zapewni swobodne przemieszczanie się.