Dłonie to pewnego rodzaju wizytówka człowieka – dlatego należy przykładać szczególną wagę do ich właściwej pielęgnacji. Należy pamiętać, iż są one narażone na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych, w związku z czym wymagają wyjątkowej pielęgnacji i ochrony. Jak prawidłowo zatroszczyć się o ich piękno?

Dłonie – dlaczego warto o nie dbać?

Dłońmi wykonywane jest większość codziennych czynności, dlatego są one nieustannie narażone na szkodliwe działanie otoczenia. Zmiany temperatur, kontakt z detergentami i wodą – to wszystko stanowi zagrożenie dla naszych rąk, tym samym przyspieszając procesy starzenia. Co więcej, jej specyficzna budowa sprawia, iż jest ona nadzwyczaj wrażliwa i delikatna. W przeciwieństwie do skóry twarzy i pozostałych obszarów ciała skóra dłoni od strony dłoniowej pozbawiona jest gruczołów łojowych, natomiast od strony grzbietowej jest ich niewiele. Choć dzięki temu możliwe jest wykonywanie wszelkich precyzyjnych czynności dłońmi, to właśnie brak płaszcza lipidowego pozbawia skórę naturalnej warstwy ochronnej. Dodatkowo, zwłaszcza u osób szczupłych, na dłoniach często występuje zanik tkanki tłuszczowej, co przyczynia Siudo prześwitów żył i problemów z krążeniem krwi.

Zadbane dłonie to piękne dłonie

Często słyszy się, iż dłonie są wizytówką każdej kobiety. Ten estetyczny detal mówi sporo nie tylko o naszej elegancji, ale również o charakterze, wytrwałości i świadomości. Aby móc pochwalić się jedwabiście gładką skórą, wymagające i kapryśne dłonie należy otaczać szczególną troską, niemal na każdym kroku – nawet stosując odpowiednią dietę, bogatą w takie składniki odżywcze, jak np. aminokwas metionina.

Krem nawilżający, metionina, rękawiczki – jak dbać o dłonie zimą?

Pielęgnacja dłoni w okresie zimowym opiera się przede wszystkim o:

  • Odpowiednie mycie rąk - stosowane do codziennej higieny środki stanowią jeden z ważniejszych czynników wpływających na kondycje naszej skóry. Aby chronić dłonie przed przesuszeniem, zaleca się wybierać produkty delikatnie natłuszczające, które są wzbogacone o witaminy i naturalne olejki lub delikatne mydła dla dzieci.
  • Stosowanie kremu do rąk – o smarowaniu rąk powinno się pamiętać kolka razy w ciągu dnia, a najlepiej także po każdym umyciu – niezależnie od temperatury powietrza, pory roku czy wieku. Zimą skóra rąk potrzebuje odpowiedniego natłuszczenia i ochrony przed zimnem.
  • Noszenie rękawiczek (gdy są one potrzebne) – mechaniczna ochrona rąk to konieczność, która powinna stać się naturalnym odruchem. Choć dla większości osób noszenie rękawiczek w mroźne dni jest czymś oczywistym, to zakładanie ich w trakcie wykonywania codziennych prac wydaje się być czymś zbędnym. Dłonie jednak potrzebują dodatkowej ochrony nie tylko przed mrozem, ale także przed drażniącymi substancjami chemicznymi czy kurzem.
  • Odżywiaj się zdrowo – dieta bogata w składniki wspierające odporność organizmu, takie jak np. metionina, wspiera również kondycję naszych dłoni. W trosce o piękne dłonie należy przede wszystkim zadbać o zdrową, zbilansowaną dietę i regularne picie wody.