Nałogi są różne – alkoholizm, narkotyki, hazard, ale chyba najpowszechniejszy z nich to nikotyna. Jeszcze do niedawna większa część społeczeństwa nie mogła funkcjonować bez papierosa, dziś na szczęście nastała moda na niepalenie.

Dlaczego nikotyna uzależnia?

Ludzie palą papierosy, aby złagodzić stres lub pobudzić procesy myślowe. Nikotyn została uznana za lekką substancją psychoaktywną, która uzależnia, pobudzając określone receptory nerwowe. Przyśpieszone tętno, podwyższone ciśnienie krwi, rozszerzone źrenice – to najważniejsze objawy towarzyszące palaczom. Już płytkie zaciągniecie się dymem papierosowym, pobudza mózg do pracy, a człowiek zaczyna żyć na wyższych obrotach. Oprócz tego nikotyna wpływa na większe wydzielanie hormonu szczęścia – dopaminy. Z tego powodu można odczuwać przypływ pozytywnej energii i chęć do życia. Żeby nie było tak dobrze, jej stężenie gwałtownie spada, co popycha palacza do sięgnięcia po kolejnego papierosa. Tak zamyka się błędne koło, z którego trudno się wydostać.

Jak rzucić palenie?

Priorytetowo potrzebna jest spora dawka motywacji i dobrej woli. Bez niej nie ma szans na podjęcie takiego zobowiązania o własnych siłach. Sporo osób decyduje się na terapię grupową, dzięki której łatwiej wyjść z nałogu. Liczy się także wsparcie bliskich osób. Są jednak i tacy, którzy rzucają palenie z dnia na dzień, nie mając z tym najmniejszego problemu. To jednak niewielki odsetek osób uzależnionych od nikotyny. Jak rzucić palenie bezboleśnie? W sumie zawsze będzie trudno, ale warto zdecydować się na nagradzanie siebie za wierność w podjętej decyzji. Każdy papieros mniej to duży sukces, za co należy się chwalić i wewnętrznie motywować do dalszej pracy.

Leki z apteki

Preparaty zakupione w aptece do walki z nałogiem odpowiadają na pytanie – jak rzucić palenie ze wspomaganiem preparatów medycznych. Wybór tego typu środków jest duży, dlatego można wybrać dla siebie ten najodpowiedniejszy. Trzeba jednak podkreślić, ze żaden z nich nie powoduje, że od razu przestanie się palić. Ich zadanie polega na łagodzeniu głodu nikotynowego. Uściślając, nałóg nikotynowy leczy się właśnie nikotyną. Preparaty przeznaczone do tego celu zawierają w swoim składzie odpowiednie dawki nikotyny, które są zmniejszane wraz z kolejnymi dniami leczenia. Weźmy za przykład plastry antynikotynowe, które na początku stosowania nasączone są nikotyną o dużej wartości, aby na końcu ta liczba zmniejszyła się znacznie. Kolejnym przykładem są gumy do żucia, które również zawierają różne dawki nikotyny od 2 do 4 mg. Jedna i druga forma kuracji trwa zazwyczaj do ok. 3 miesięcy.

 

Jeśli zadajesz  sobie pytanie – jak rzucić palenie, musisz znaleźć przede wszystkim w sobie chęć do zmiany. Następnie trzeba spróbować odstawić papierosy samodzielnie, a jak się nie uda, to przy pomocy dostępnych w aptece preparatów.