Nasze zdrowie jest sprawą bardzo ważną, warto zatem zadbać o nie możliwie jak najlepiej. A ponieważ ogromny wpływ na jakość naszego życia oraz na naszą formę na tarczyca, również tym gruczołem powinniśmy się zainteresować. Dlaczego? Bo problemy związane z niedoczynnością tarczycy mogą mieć dla nas poważne konsekwencje.
Wiadomo, że tarczyca ma istotny wpływ na proces przemiany materii. Niedoczynność tarczycy to choroba, która najlepiej pokazuje nam, jak dotkliwe mogą być skutki takich zaburzeń. Jakie objawy są w tym przypadku najbardziej charakterystyczne? Niedoczynność tarczycy oznacza znaczne spowolnienie tempa wszystkim przemian metabolicznych w naszym organizmie oraz znaczny spadek ilości hormonów tarczycy. Ma to dla pacjentów wiele przykrych konsekwencji. Jednym z głównych problemów jest tu ciągłe uczucie chłodu oraz problemy związane z koncentracją oraz z pamięcią. Pacjenci zmagający się z niedoczynnością tarczycy często czują się senni, mają problemy związane z ciągłym zmęczeniem. Chora tarczyca wpływa też na wygląd pacjentów. W przypadku niedoczynności tego gruczołu takie objawy, jak utrata apetytu połączona ze wzrostem masy ciała, zdarzają się bardzo często. Obrzęki, pojawiające się głównie na twarzy chorego, to kolejny symptom typowy w przypadku niedoczynności tarczycy. Jakie objawy mogą dodatkowo świadczyć o takim problemie? Niepokojące zmiany związane z wyglądem włosów, jak ich nadmierne wypadanie, łamliwość czy utrata połysku. W chwili zauważenia takich problemów, warto udać się do lekarza.
A skąd biorą się takie problemy z tarczycą? Przyczyny tej choroby są dość zróżnicowane. W wielu przypadkach nadmierna ilość estrogenów okazuje się główną przyczyną problemów, bywa jednak i tak, że za nieprawidłową pracę tarczycy odpowiada nadmierne gromadzenie się kobaltu w jej obrębie. Innym sprawcą problemów z tarczycą może się okazać insulina, a dokładniej – jej nadmierna produkcja przez trzustkę. Warto też pamiętać o tym, że niedoczynność tarczycy może się wiązać z niedoborem chromu – metalu, który aktywnie uczestniczy w transporcie glukozy z krwi do wnętrza komórek. Brak odpowiedniej ilości chromu może zatem skutkować nadmiernym stężeniem glukozy we krwi i zwiększeniem ilości produkowanej przez trzustkę insuliny. Ma to poważne konsekwencje dla zdrowia każdego z nas, warto zatem chronić się przed tym problemem.