Dieta Porady Zdrowie

Niedobór żelaza – groźniejszy, niż może się wydawać

Organizm człowieka bardzo szybko daje znać, gdy zaczyna mu brakować odpowiedniego paliwa do prawidłowego działania. Objawy takie jak zadyszka czy powracające zawroty głowy i ogólne osłabienie często są kojarzone ze wszystkim, tylko nie z niedoborem żelaza. Wystarczy proste badanie biochemiczne krwi, by sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.

Żelazo – czy faktycznie jest aż takie ważne?

Makro i mikro składniki do organizmu człowieka powinny być każdego dnia dostarczane wraz z pożywieniem. Warto zadbać o to, aby dieta była na tyle zróżnicowana, by w niej niczego nie brakowało. Obecnie modne są różnego typu mono diety, lecz mogą one przynieść więcej szkody niż pożytku, przed ich stosowaniem koniecznie trzeba zasięgnąć porady lekarza lub doświadczonego dietetyka.

Jednym z mikroelementów, który jest niezbędny do tego, by organizm funkcjonował bez szwanku, jest niewątpliwie żelazo. Jeżeli zaczyna brakować żelaza, to drastycznie spada ilość czerwonych krwinek, a także widoczne jest osłabienie mięśni. Dbając, by   we krwi była wystarczająca ilość, dba się także o to, aby każda komórka w ciele było odpowiednio dotleniona.

Jakie mogą być przyczyny niedoboru żelaza?

Prawidłowy poziom żelaza we krwi człowieka odpowiada za właściwe funkcjonowanie wielu organów. Gdy pojawia się jego deficyt, to zawroty, duszności, a także łatwiejsze powstawanie siniaków, stają się codziennością. Chwilowy spadek żelaza prawdopodobnie wywoła jedynie dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu, jednak jego przewlekły niedobór może skutkować poważną anemią. Warto poznać najczęstsze przyczyny niskiego poziomu żelaza we krwi.

Najwięcej żelaza znajduje się w krwi człowieka, logiczne jest więc, iż przy obfitych krwawieniach może pojawić się groźny dla zdrowia deficyt tego mikroelementu. Do częstych schorzeń odpowiadających utracie żelaza zaliczyć można krwawienia z układu pokarmowego, hemoroidy, czy choroby o podłożu nowotworowym. Wśród przyczyn warto wymienić także zaburzenia wchłaniania tego pierwiastka.

Obfita miesiączka, a niedobór żelaza

Wspominając o przyczynach niedoboru żelaza, nie można pominąć kwestii, jaką są obfite miesiączki. To właśnie one są najczęściej odpowiedzialne za to, iż we krwi zaczyna brakować żelaza, a wraz z tym pojawiają się rozmaite dolegliwości zdrowotne. Każda kobieta, niezależnie od wieku, która ma obfite miesiączki, powinna regularnie badać zawartość żelaza we krwi, a w razie konieczności może sięgnąć po odpowiednią, uzgodnioną z lekarzem suplementację.

Jak uzupełnić niedobór żelaza?

Najkorzystniej jest dbać o to, aby żadnego składnika pokarmowego nie brakowało w codziennej diecie. Jednak, gdy jest to niemożliwe, to po konsultacji z lekarzem, można skorzystać z dostępnych na rynku preparatów suplementujących. Bez recepty w aptekach można kupić między innymi Olimp Chela-Ferr Med, Hemorigen czy ActiFerol Fe. Informacje dotyczące przyjmowania suplementów dostępne są na ulotce dołączonej do każdego preparatu.