Duży wybór olejów na sklepowych półkach sprawia klientom trudności w ich wyborze. Rafinowane, lniane, rzepakowe czy też kokosowe różnią się między sobą konsystencją oraz sposobem wykorzystania. Oleje te są najczęściej używanymi produktami w dietach, dlatego też warto dowiedzieć się jakie kupować, aby służyły zdrowiu.
Tłoczenie oraz uzyskiwanie oleju
Najwyższej jakości oleje, aby zachować wszystkie składniki odżywcze, są uzyskiwane poprzez tłoczenie jeden raz na zimno i są olejami nierafinowanymi. Oznacza to, że mają dużo wartościowych składników. Olej tłoczony na ciepło powoduje zwiększenie jego wydajności, gdyż resztki z pierwszego tłoczenia, powtórnie się obrabia, przez co uzyskuje się więcej oleju. Produkt, który jest rafinowany, czyli poddany obróbce w wysokiej temperaturze (aby oczyszczać oleje z różnego rodzaju zanieczyszczeń), pozbawiony zostaje także wszystkich składników odżywczych. Dlatego taki produkt jest tańszy. W Polsce najczęściej wykorzystywanym olejem jest rzepakowy, który często pochodzi z tłoczenia na ciepło i poddawany jest procesowi rafinacji.
Najlepsze oleje
Wielki wybór olejów na półkach daje możliwość dobrania odpowiedniego do potrzeb. Należy zwracać uwagę, aby każdy miał opisane na etykiecie, że pochodzi z pierwszego tłoczenia oraz jest nierafinowany. Pozwala mieć to pewność, że istnieją w składzie związki korzystnych dla zdrowia. Kokosowy posiada wysoką temperaturę dymienia, dzięki czemu nadaje się do smażenia, a dodatkowo nie powoduje zatykania żył i działa przeciwzapalnie. Rzepakowy ma w składzie prowitaminę A, witaminę K oraz E, oraz sterole roślinne obniżające cholesterol. Lniany jest produktem niestety bardzo nietrwałym, jednak zawierającym dużo kwasów tłuszczowych, Dzięki procesowi tłoczenia na zimno, ma taki sam zdrowy skład jak siemię lniane. Niestety po rozgrzaniu traci swoje właściwości, dlatego też najlepiej używać go na zimno np. do sałatek.