Dieta Porady Zdrowie

Leki to nie cukierki, nie można ich jeść!

Leki bez recepty, czy suplementy są nadużywane zarówno przez dorosłych, jak i młodzież, czy młodsze dzieci. To duży problem, ponieważ większość z tych osób połykających wyroby farmaceutyczne bez umiaru, nie zdaje sobie sprawy z tego, że mogą zaszkodzić swojemu zdrowiu lub życiu.

Niewłaściwie użyte leki, mogą szkodzić.

Lekarze i farmaceuci nieustannie ostrzegają swoich pacjentów o skutkach ubocznych przyjmowania leków bez diagnozy lub konsultacji lekarskiej. Przypadki przedawkowania leków przeciwbólowych lub stosowanie ich niezgodnie z przeznaczeniem to najczęstsze błędy popełniane przez Polaków. Przed przyjęciem, jakiegokolwiek leku bez recepty należy zapoznać się z ulotką, a najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Wielu pacjentów przyjmuje leki w niewłaściwy sposób, np. popija je mlekiem, sokiem lub gorącą herbatą. Zdarza się nawet popijanie lekarstw alkoholem, co może nasilić toksyczność leku i szkodzić wątrobie. Poza tym, pacjenci nie informują lekarzy o przyjmowanych aktualnie lekach, a niektóre leki nie mogą być przyjmowane jednocześnie z innymi, ponieważ wchodzą se sobą w interakcje, prowadząc nie tylko do osłabienia ich działania, lecz także do negatywnych dla zdrowia skutków.

Leki i suplementy razem, czy trzeba się obawiać?

Pacjenci przyjmujący leki na stałe, nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że mogą one wchodzić w interakcje z suplementami i np. osłabiać lub nasilać ryzyko pojawienia się skutków ubocznych. Szczególną uwagę na suplementy diety powinny zwrócić uwagę osoby przyjmujące leki na nadciśnienie, choroby sercowe, choroby tarczycy oraz leki przeciwdepresyjne, przeciwlękowe, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, antykoncepcyjne i przeciwzakrzepowe. Tak naprawdę każdy pacjent, przyjmujący na stałe jakiekolwiek lekarstwa powinien poinformować swojego lekarza o zamiarze przyjmowania jakiegokolwiek suplementu diety.

Probiotyki również tylko po konsultacji z lekarzem.

Zażywanie probiotyków ma mnóstwo pozytywnych skutków, szczególnie podczas i po zakończeniu kuracji antybiotykiem oraz podczas biegunek różnego pochodzenia. Jednymi z najpopularniejszych probiotyków są np. Enterol 250, Dierol, Sanprobi, które są polecane głównie do spożywania w trakcie i po kuracji antybiotykowej. Jednak warto wiedzieć, że probiotyki niekiedy mogą wykazywać skutki uboczne w postaci np. wzdęć, dyskomfort brzuszny, czy uczucie bulgotania w jelitach. Może pojawić się także wysypka lub trądzik. Na szczęście negatywne skutki stosowania probiotyków zdarzają się bardzo rzadko, a większość przypadków jest obserwowane u dzieci. Warto wiedzieć, że bakterie probiotyczne mogą także uczulać i dotyczy to wszystkich rodzajów probiotyków. Najważniejsze jest, aby używać probiotyków tylko w uzasadnionych przypadkach i zgodnie z zaleceniami lekarza.