Choroby Zdrowie

Leki przeciwkaszlowe: jakie na kaszel suchy, a jakie na mokry?

W okresie jesienno-zimowym jesteśmy bardziej podatni na wszelkiego rodzaju infekcje. Jednym z najczęściej dopadających nas objawów jest kaszel, którego wyróżniamy dwa rodzaje – kaszel suchy oraz mokry. Czy jesteśmy w stanie je od siebie odróżnić i w jaki sposób skutecznie je leczyć?

Jak rozpoznać kaszel suchy i kaszel mokry?

Na pozór może wydawać się, że rozróżnienie kaszlu suchego od mokrego nie powinno sprawiać nam większych problemów. Sami zazwyczaj orientujemy się mniej więcej, z jakim kaszlem mamy do czynienia u siebie. W praktyce problem ten pojawia się głównie w przypadku dzieci, które same są jeszcze zbyt małe, aby wiedzieć, co im konkretnie dolega. Warto poznać kilka wskazówek, które pomogą nam rozpoznać, z jakiego rodzaju kaszlem się zmagamy. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy przy odkrztuszaniu pojawia się charakterystyczna wydzielina. Jeśli zauważymy taki symptom, mamy do czynienia z kaszlem mokrym. Wydzielina najczęściej jest lepka. Jej kolor oscyluje pomiędzy żółtawym, a białawym. Odkrztuszanie jej jest wbrew pozorom dość dobrym objawem. W ten sposób bowiem, wraz z wydzieliną, usuwamy z naszego organizmu drobnoustroje. Przy kaszlu suchym nie odkrztuszamy płynu, natomiast jest on zazwyczaj napadowy i bardzo intensywny.

Lek na kaszel – jaki wybrać?

Rodzaj kaszlu powinniśmy rozpoznać przede wszystkim dlatego, że inny model leczenia stosowany jest w przypadku kaszlu suchego, a inny, gdy mamy do czynienia z kaszlem mokrym. Nie istnieje bowiem jeden uniwersalny lek na kaszel. Każdorazowo do określonych objawów należy dobierać odpowiednie preparaty, które niekiedy znacznie różnią się swoim działaniem. W przypadku kaszlu mokrego powinniśmy stymulować nasz organizm do usunięcia wydzieliny. Dlatego też podaje się chorym preparaty wykrztuśne oraz takie, które mają rozrzedzić gromadzący się w płucach płyn. W ten sposób łatwiej się go pozbędziemy. Warto przyjmować w takiej sytuacji także leki przeciwzapalne. Przy kaszlu mokrym możemy zastosować także inhalacje. Pomocne mogą okazać się również domowe sposoby, takie jak na przykład zażywanie syropu z cebuli. W nocy podłóżmy sobie pod głowę dodatkową poduszkę – pozycja półsiedząca również wspomoże odkrztuszanie. Z kolei lek na kaszel suchy ma najczęściej przyspieszyć pojawienie się wydzieliny (kaszel suchy bowiem najczęściej występuje na początku infekcji). Szczególnie na noc podaje się chorym preparaty, które mają nieco pohamować odruch kaszlu, ponieważ w większości przypadków dolegliwość ta zakłóca spokojny sen. Zadbajmy o prawidłową wilgotność powietrza w pokoju, w którym przebywamy. Pomocny okaże się nawilżacz, jednak jeśli nie mamy takiego sprzętu, możemy sobie doskonale poradzić domowymi sposobami. Na rozgrzane kaloryfery wystarczy bowiem powiesić mokre ręczniki. Przy suchym kaszlu pamiętajmy także o regularnym nawadnianiu naszego organizmu. Najlepiej podziała na nas codzienna duża ilość zwykłej wody mineralnej.