Porady Zdrowie

Kolano kinomana- czym jest i jak zapobiec temu schorzeniu?

Kolano kinomana to stan zapalny tej części kolana, która znajduje się pomiędzy rzepką a przednią częścią powierzchni stawowej kości udowej. Są to stawy rzepkowo- udowe, które przenoszą największe obciążenia i są narażone na kontuzje. Wbrew pozorom to pozycja siedząca jest głównym winowajcą.

Jak rozpoznać kolano kinomana i jakie są konsekwencje tego schorzenia?

Pierwszym objawem tego schorzenia jest dyskomfort podczas siedzenia, który ustępuje zaraz po zmianie pozycji. Jednak wraz z postępem choroby pojawiają się trzeszczenia, chrobotanie, strzelanie wewnątrz kolana, które nasila się podczas zginania stawu kolanowego. Czynności takie jak chodzenie po schodach lub wykonywanie przysiadów sprawiają ból. Ból zlokalizowany jest najczęściej na przodzie kolana i jest odczuwalny także podczas dłuższego siedzenia ze zgiętymi kolanami. Gdy objawy świadczące o obecności kolana kinomana, stają się coraz bardziej uciążliwe, nie wolno ich lekceważyć, ponieważ schorzenie to nieleczone może prowadzić do uszkodzenia chrząstki stawowej oraz do zwyrodnienia stawów.

Jak pozycja siedząca wpływa na stawy kolanowe?

Przyczyną powstawania stanów zapalnych stawu rzepkowo- udowego jest brak równowagi mięśniowej. Najczęściej dochodzi do osłabienia części przyśrodkowej mięśnia czworogłowego uda oraz do przykurczy więzadłowych, a z tego powodu rzepka jest nieprawidłowo obciążana. Taki stan jest obserwowany bardzo często u osób pracujących w pozycji siedzącej lub przebywających w tej pozycji zbyt długo np. podczas jazdy samochodem. Podczas długotrwałego siedzenia ze zgiętymi kolanami dochodzi do ucisku chrząstki stawowej tylko w jednym miejscu, a to predysponuje do powstania schorzenia nazywanego kolanem kinomana. Czasem jednak nie mamy wpływu na to, że stawy kolanowe są nieprawidłowo obciążane, ponieważ nierzadko problemem jest sama anatomia stawów kolanowych, która u niektórych osób sprzyja zwyrodnieniom i stanom zapalnym.

Aktywność fizyczna najlepszym lekarstwem dla stawów kolanowych.

Aby stawy kolanowe i wszystkie inne stawy były najlepiej odżywione, niezbędna jest aktywność fizyczna. W przypadku pierwszych objawów kolana kinomana wystarczą ćwiczenia wzmacniające i rozciągające mięśnie biorące udział w pracy stawu kolanowego. Najlepsze efekty można uzyskać, ćwicząc pod okiem wykwalifikowanego fizjoterapeuty. Gdy ból stawów kolanowych jest znaczny, zalecane jest unikanie czynności takich jak: wchodzenie lub schodzenie ze schodów, przysiady, pływanie żabką, czy trening siłowy. Warto również wspomagać chrząstkę stawową przyjmując suplementy diety, których głównym składnikiem jest np. kwas hialuronowy, glukozamina lub kolagen. W zaawansowanej chorobie zwyrodnieniowej może być konieczna interwencja chirurgiczna. Aby do tego nie doszło, należy prowadzić aktywny styl życia i niezwłocznie reagować na pojawiający się dyskomfort lub bóle stawów kolanowych.