Kaszel to jeden z najbardziej uciążliwych objawów infekcji górnych dróg oddechowych. Często trwa bardzo długo i trudno sobie z nim poradzić. W leczeniu takich objawów niezbędne są syropy, które można też sporządzić samodzielnie w domu.
Skąd się bierze duszący kaszel? Jak go zwalczać szybko i naturalnie?
Kaszel jest skutkiem podrażnienia błony śluzowej gardła i nosa. Rzęski nabłonkowe ulegają uszkodzeniu i nie spełniają już swojego zadania należycie. Zamiast chronić przed patogenami, drażnią gardło i powstaje odruch kaszlu. Na początku infekcji ma miejsce kaszel suchy, bardzo męczący, który trwa zazwyczaj kilka dni. Niestety bywa i tak, że cięższe przeziębienie czy powikłania po grypie powodują o wiele dłuższe zmagania się z duszącym kaszlem. Dodatkowo chory męczy się przez spływającą po tylnej ściance gardła ropnej wydzielinie, której nie można jeszcze odkrztusić. Te dni po prostu trzeba jakoś przetrwać. Można wspomagać się takimi środkami jak letnia herbata z miodem i cytryną, wietrzenie i nawilżanie powietrza w pokoju, aby zapobiec wysychaniu śluzówki górnych dróg oddechowych. Można też wspierać się preparatami z aptekami, bądź przygotowanymi samodzielnie. Wśród nich ważne miejsce zajmują syropy na suchy duszący kaszel. Dzięki stosowaniu takich środków śluzówka gardła jest doskonale nawilżona, pokryta filmem ochronnym. Zawarte w syropach składniki, takie jak wyciągi roślinne czy olejki eteryczne zabezpieczają również gardło przed tarciem wywołanym w trakcie kasłania. W domu można przygotować syrop z cebuli czy czosnku z cytryną. Warto też użyć kopru włoskiego czy buraczków. Niezastąpiona jest również ziołowa herbatka z lipy, szałwii czy rozmarynu.
Kaszel mokry – z nim o wiele łatwiej walczyć!
Po kilku dniach duszący kaszel zazwyczaj ustępuje i przychodzi czas na kaszle mokry. Wydzielina zalęgająca w gardle odrywa się i można ją lepiej odkrztusić. Na pewno ułatwią to odpowiednie preparaty ziołowe, np. syrop tymiankowy lub sosnowy. Składniki w nich zawarte zmniejszają produkcję śluzu w drogach oddechowych oraz powodują zmniejszenie ich obrzęku. Działają też przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Oczywiście ulgę przyniosą też syropy przygotowane samodzielnie, np. z cebuli, cytryny i miodu. Warto też sięgnąć po syrop sporządzony na bazie goździków z miodem. Zawarte w nich olejki eteryczne działają antybakteryjnie i ułatwiają odkrztuszanie. Zawsze też można wrócić do tradycyjnych metod, stosując czosnek. Ten antybiotyk naturalny kwietnie sobie radzi z przeziębieniem i wzmacnia organizm, dzięki zawartym w nim cynku.
Syropy na duszący kaszel i mokry to kluczowe preparaty w walce z objawami infekcji górnych dróg oddechowych. Często wystarczy taka kuracja, aby pozbyć się uciążliwych dolegliwości szybko i skutecznie.