pilka-lekarska
Porady Zdrowie

Jakie mięśnie pracują ćwicząc piłką lekarską

Podczas treningów funkcjonalnych wykorzystuje się różne akcesoria mające na celu wymusić lepszą pracę mięśni. Sprawdź, jakie mięśnie pracują podczas korzystania z piłek do treningu funkcjonalnego i co można dzięki temu osiągnąć.

Trening funkcjonalny to stały element planów treningowych praktycznie każdego sportu, niezależnie od tego, czy dotyczy sportów zespołowych, czy indywidualnych. Piłka lekarska jest jednym z najpopularniejszych akcesoriów wykorzystywanych w treningach tego rodzaju. Stała się tak popularna głównie dlatego, że przy jej pomocy można pracować praktycznie nad mięśniami całego ciała, a przy okazji stymulować je pod różnymi kątami. Taki trening świetnie nadaje się do kreowania zdolności motorycznych z zakresu siły, dynamiki, a także wytrzymałości. W zależności od ilości powtórzeń i trudności ćwiczenia, trening z piłkami lekarskimi pozwala na przepracowanie mięśni kończyn dolnych, górnych i sekcji środkowej w krótkim czasie.

Piłka lekarska, a kończyny górne

Wykorzystując piłkę lekarską, można przepracować wszystkie mięśnie góry ciała. Wykonując wszelkiego rodzaju wypychania, trenuje się mięśnie trójgłowe ramienia, a także mięśnie naramienne oraz wszystkie mięśnie obręczy barkowej, które są odpowiedzialne za stabilizację. Ponadto można w ten sposób zaangażować mięśnie klatki piersiowej, która także będzie pracowała podczas wyciskania piłki nad głowę oraz przed siebie. To oznacza, że przepracowuje się w ten sposób wszystkie mięśnie odpowiedzialne za ruch wypychania. Piłka lekarska pozwala także zaangażować mięśnie brzucha i mięśnie stabilizujące całe ciało, gdyż większość ćwiczeń wymaga synergistycznej pracy mięśni głębokich z mięśniami ramion. Niektóre z ćwiczeń są w stanie także zaangażować mięśnie pleców i bicepsów. Należą do nich między innymi niektóre warianty rzucania piłki za siebie.

Jak trenować nogi z piłką lekarską?

Piłka lekarska świetnie nadaje się także do treningu nóg. Można z nią robić przysiady, które w dodatku świetnie angażują brzuch, który musi stabilizować całe ciało ze względu na fakt, że piłka jest o wiele mniej poręczna niż sztanga lub hantle. Ponadto piłka pozwala na jednoczesne zaangażowanie ramion, co z kolei przekłada się na wykonanie dużo większej pracy w stosunkowo krótkim czasie. Dzięki temu, że można łatwo dobrać różne wagi piłek lekarskich, można też skalować swój trening, by osiągać coraz lepsze rezultaty i stale osiągać progres.