Rodzina Zakupy

Jak wybrać wannę dla seniora i osób niepełnosprawnych?

Wanna dla seniora czy osoby niepełnosprawnej jest doskonałą alternatywą dla kabiny prysznicowej. Coraz bardziej polecanymi i popularnymi modelami są wanny otwierane posiadające drzwi. Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Jak sprawić by wanna dla seniora zwiększyła bezpieczeństwo wykonywania codziennych czynności, jakie odbywają się w łazience?

Wanna dla seniora i osoby niepełnosprawnej – czy warto w nią zainwestować?

Wyposażenie łazienki dla osoby niepełnosprawnej jest nie lada wyzwaniem. Sprzęty powinny być całkowicie bezpieczne. Na tyle, na ile jest to możliwe, powinny wspierać naszego podopiecznego w zachowaniu samodzielności. Wanna dla seniora oraz akcesoria pomocnicze podczas wyboru wymagają zwrócenia uwagi na kilka ważnych parametrów, od których zależy wygoda użytkowania oraz jej funkcjonalność, a co za tym idzie – komfort (również psychiczny) naszego bliskiego.

Wanna dla seniora i dla osób niepełnosprawnych jest produktem specjalistycznym, projektowanym z myślą o ograniczeniach ruchowych, jakie wynikają z choroby lub podeszłego wieku. Właściwie dobrane wanny mogą być równie dobrą, a czasem nawet lepszą alternatywą niż kabina prysznicowa. Nagły strumień wody kierowany na ciało pod mocnym ciśnieniem ze słuchawki prysznicowej często doprowadza u osoby starszej do pojawienia się nieprzyjemnych doznań oraz staje się źródłem niepotrzebnego stresu.

Wanna dla seniora z drzwiami – niezależność i wygoda

Wanny z otwieranymi drzwiami stają się w ostatnim czasie coraz to bardziej popularne. Łączą one cechy kabiny (możliwość kąpieli na stojąco, swobodne wejście do środka i wyjście na zewnątrz) i wanny tradycyjnej. Solidne uszczelnienie oraz mocne zawiasy przeciwdziałają powstaniu przecieków, obniżony próg zmniejsza ryzyko upadku, a wyprofilowane ścianki ułatwiają bliskie podejście opiekuna. Wielką zaletą wanny otwieranej jest możliwość korzystania z niej bez pomocy osób trzecich. W przypadku, gdy nasz bliski porusza się w miarę swobodnie, bez problemu poradzi sobie z otwarciem i zamknięciem drzwiczek.

Podczas wyboru wanny należy przede wszystkim zwrócić uwagę na rodzaj materiału, z którego została wykonana. Zaleca się rozważyć wanny akrylowe. Tworzywo sztuczne jest odporne na zarysowania, łatwo się czyści i nie żółknie. Ponadto utrzymuje ona temperaturę wody.

Obecnie na rynku wanny posiadające drzwi dostępne są w różnych wersjach kolorystycznych i wymiarach, co znacznie ułatwia dopasowanie sprzętu do pomieszczenia, zarówno pod względem estetycznym, jak i przestrzennym.

Wielkość łazianki również jest czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę. Większość gospodarstw domowych posiada tylko jedną łazienkę, która jest wykorzystywana zarówno przez osoby w pełni sprawne, jak i te, które posiadają pewien stopień niepełnosprawności. Wówczas wielkim wyzwaniem staje się dostosowanie łazienki w sposób uniwersalny. Kompromisowym rozwiązaniem jest właśnie zakup wanny dla seniora.

Ciekawe akcesoria do kąpieli w wannie

W przypadku gdy nie możemy pozwolić sobie na wymianę wanny, warto zaopatrzyć się w akcesoria, które ułatwią korzystanie z modeli tradycyjnych. Przy znacznych problemach z mobilnością sprawdzają się tzw. siedziska wannowe – wanny otwierane często mają je w komplecie. To specjalne nakładki, które umożliwiają kąpiel w pozycji siedzącej.

Gdy chory nie jest w stanie wystarczająco unieść nogi, a boki wanny są zbyt wysokie, zaleca się zainwestować w specjalną drabinkę czy schodki. Aby właściwie dobrać rozmiar podestu, należy zmierzyć wysokość wanny (uwzględniając nóżki).

Świetnym pomysłem jest również zakup parawanu. Osłona nie tylko zwiększa prywatność osoby stosującej kąpiel, ale także zapobiega rozchlapywaniu wody na podłogę. Ważne są również maty antypoślizgowe. Można położyć je przy wannie, jak i w jej wnętrzu. Dodatkowym zabezpieczeniem przed poślizgnięciem będą poręcze naścienne, które montuje się w niewielkiej odległości od wanny.