Zdrowie

Jak się pozbyć grzybicy pochwy?

Jednymi z najczęściej dotykających kobiety dolegliwości są infekcje intymne. Wśród nich jest grzybica pochwy, która niestety ma tendencje do nawracania. Jej objawy są dość charakterystyczne i wymagają szybkiego leczenia. Co zrobić, by raz na zawsze zwalczyć grzybicę pochwy?

Grzybica pochwy – objawy

Symptomy grzybicy pochwy są dość charakterystyczne, a więc każda kobieta zwykle ma szansę szybko zorientować się, że dotknęła ją tego rodzaju infekcja intymna. U zdrowej kobiety wydzielina z pochwy powinna być przezroczysta oraz bezwonna. Jej kolor może się niewiele zmieniać w zależności od tego, który to dzień cyklu. W przypadku grzybicy wydzielina z pochwy wygląda inaczej. Staje się biała, a jej konsystencja jest grudkowata. Ponadto pojawia się bardzo nieprzyjemny, charakterystyczny zapach. Do tego dochodzą zwykle dokuczliwe objawy, takie jak silny ból oraz pieczenie pochwy. Niektóre kobiety odczuwają w miejscach intymnych silne swędzenie. Niekiedy wargi sromowe stają się opuchnięte oraz zaczerwienione. Ból i świąd nasilają się najczęściej po stosunku. Wszystkie te symptomy powinny być dla kobiety alarmujące. Znacznie mniej jest kobiet, które nie odczuwają żadnych objawów grzybicy pochwy, co nie oznacza, że nie mogą pojawić się u nich powikłania związane z nieleczoną przez dłuższy czas infekcją. To pokazuje, jak ważne są regularne wizyty kontrolne u ginekologa.

Globulki dopochwowe na grzybicę pochwy

Kobieta, zauważając u siebie pierwsze objawy grzybicy pochwy, może spróbować na początku samodzielnie poradzić sobie z objawami. W aptekach dostępne są różnorodne produkty przeciwgrzybicze, takie jak na przykład globulki dopochwowe. Działają one miejscowo, a dzięki temu wykazują silne właściwości przeciwzapalne i zazwyczaj skutecznie radzą sobie z infekcją. Globulki dopochwowe zawierają w swoim składzie najczęściej kwas mlekowy, co powoduje, że symptomy grzybicy powinny zostać znacznie złagodzone. W przypadku tego typu infekcji można stosować również dostępne w aptekach bez recepty żele oraz maści, które zniwelują świąd oraz pieczenie pochwy. Każda kobieta powinna jednak pamiętać, że jeśli po kilku dniach symptomy grzybicy nie ustąpią, należy jak najszybciej udać się do ginekologa, który prawdopodobnie wdroży doustną antybiotykoterapię.

Jak zapobiegać grzybicy pochwy?

Infekcjom intymnym można skutecznie zapobiegać. Wystarczy wdrożyć w swoje życie kilka prostych zasad. Przede wszystkim należy pamiętać o regularnej higienie miejsc intymnych. Absolutnie niewskazane jest wprowadzanie jakichkolwiek środków myjących do wnętrza pochwy. Nie jest również polecane mycie się gąbką, ponieważ jest to przedmiot, na którym gromadzi się wiele drobnoustrojów, które przenieść możemy z łatwością do naszego organizmu. Z tego samego powodu należy także zrezygnować z ręczników wielorazowych – miejsca intymne najlepiej osuszać ręcznikiem papierowym. W zapobieganiu grzybicy ważna jest również bielizna. Majtki powinny być wykonane z bawełny, która doskonale przepuszcza powietrze. Unikać należy sztucznych, nieoddychających materiałów.