Zdrowie

Jak się nie przeziębić?

Jesień i zima, to pory roku w których najczęściej zapadamy na przeziębienia. Pojawia się kaszel suchy, bądź mokry, przewlekły katar i często towarzyszy też wszystkiemu temperatura.

Czy da się więc temu zaradzić bez łykania kilogramów tabletek?

Pewnie niejeden z nas chciałby przetrwać sezon jesienno-zimowy bez przewlekłego kataru i gorączki. Istnieje parę sposobów, które zwiększą nasze szanse w tej nierównej walce.

Najczęściej chorujemy wtedy, gdy drastycznie zmienia się temperatura.

Kiedy za oknem jest szaro, zimno i mokro raczej rezygnujemy z długich spacerów na zewnątrz, i wybieramy się do kawiarni, kina, bądź restauracji. Szczególnie drastyczne spadki temperatury zwiększają ryzyko przeziębienia.

Czym tak właściwie jest przeziębienie?

Jak sama nazwa wskazuje jest to choroba wynikającą z wyziębienia organizmu. Nasz organizm jest atakowany przez wirusy, które sieją w nim spustoszenie.

Czy rodzice i lekarze każąc ciepło się nam ubierać, mają rzeczywiście rację?

Trochę tak i trochę nie. Chodzi o to, że wychłodzenie organizmu powoduje osłabienie układu odpornościowego, przez co jesteśmy bardziej podatni na złapanie przeziębienia. Wirusy uwielbiają zimne i wilgotne miejsca. Jednym z takich miejsc w naszym ciele jest właśnie nos. Warto dlatego zadbać, aby nasze nosy były ciepłe. Zmniejszymy w ten sposób namnażanie się tak zwanych rinowirusów. Warto też pamiętać o wietrzeniu pomieszczeń, zwłaszcza wtedy kiedy przebywamy w nich z innymi ludźmi, jak nam wiadomo zwykły katar, przeziębienie i kaszel nie zatrzymają takiej osoby w domu, a taka osoba przebywająca z nami w jednym pokoju kichając i kaszląc, będzie rozsiewać zarazki do powietrza, w którym my będziemy oddychać. Aby uniknąć przeziębienia pamiętajmy także o regularnym myciu rąk, szczególnie wtedy kiedy w naszym pobliżu znajduje się osoba przeziębiona. Przedmioty znajdujące się w otoczeniu takiej osoby mogą posiadać na swojej powierzchni wirusy.

Pamiętajmy także o wysypianie się i suplementacji witaminy D. W okresie jesienno-zimowym większość z nas cierpi na jej niedobór, ponieważ słońce nie świeci już z taką częstotliwością jak w sezonie letnim.

Wymienione metody mogą wydawać się nam banalne, ponieważ przecież każdy je zna, lecz nie zawsze praktykuje. Pamiętajmy więc o nich szczególnie w sezonie jesienno-zimowym. Ważne jest aby stosować teorię w praktyce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *