Choroby Porady Zdrowie

Dlaczego przesypiając całą noc, budzimy się skrajnie wyczerpani?

Problemy z wysypianiem się i ze skrajnym zmęczeniem dotyczą coraz większej liczby osób. Trudno uwierzyć, że przesypiając spokojnie całą noc, można obudzić się wyczerpanym, jednak to się zdarza bardzo często, a winowajcą jest zazwyczaj zbyt szybki tryb życia, stres i nieprawidłowe odżywianie.

Chroniczne zmęczenie nie musi być objawem choroby.

Gdy budzimy się rano nie wyspani, z uczuciem jakbyśmy właściwie nie spali, w pierwszej kolejności trzeba przyjrzeć się swojemu stylowi życia. Czasem winą może być zbyt duża ilość wypijanej kawy w ciągu dnia lub przewlekły stres, nadmiar obowiązków, czy po prostu życie w pośpiechu. Dlatego, zanim zaczniemy szukać przyczyn przewlekłego zmęczenia u lekarzy, warto zadbać o odpoczynek np. wziąć urlop i znacznie zwolnić tempo życia. Warto również pomyśleć o zmianie stylu życia, być może wzięliśmy na siebie zbyt wiele obowiązków.

Niedoczynność tarczycy zdarza się częściej, niż się wydaje.

Niestety przewlekłe, chroniczne zmęczenie może być także objawem jednego z kilku schorzeń. Najczęściej jest to niedokrwistość, czyli anemia, bezdech senny lub niektóre choroby płuc i serca. Czasem zmęczenie towarzyszy POChP lub utajonym chorobom serca, dlatego nie wolno lekceważyć tych objawów.

Poszukiwania przyczyn chronicznego zmęczenia najlepiej zacząć od wykonania morfologii krwi, by wykluczyć niedokrwistość. W kolejnym kroku warto sprawdzić, czy tarczyca pracuje prawidłowo, ponieważ przypadki niedoczynności tego gruczołu zdarzają się częściej, niż mogłoby się wydawać. Może dotyczyć kobiet, mężczyzn oraz dzieci. Nadmierna ospałość, ciągłe zmęczenie, brak energii, ciągłe uczucie zimna, problemy z koncentracją uwagi to najczęstsze objawy niedoczynności tarczycy. Często temu schorzeniu towarzyszy także nadwaga lub otyłość.

Morszczyn pęcherzykowaty może pobudzić tarczycę do pracy.

Morszczyn pęcherzykowaty to zielono- brązowe glony morskie, które pomimo niezbyt przyjemnego wyglądu zawierają w sobie mnóstwo dobroczynnych składników. Znajdują się w nim przede wszystkim pokaźne ilości jodu, a także cynk, magnez, mangan, miedź, potas, siarka i sód. Kwasy tłuszczowe i antyoksydanty są również obecne w morszczynie. Dzięki dużej zawartości jodu morszczyn jest używany w celu pobudzenia pracy tarczycy. Jednak należy go używać jedynie pod kontrolą lekarza, ponieważ zawartość jodu w morszczynie jest zmienna, czasem można dostarczyć go za dużo, a wtedy możliwa jest nawet nadczynność tarczycy. Niezależnie od tego, morszczyn jest jednym z najbogatszych źródeł jodu na świecie. Wykazuje również działanie przeciwzapalne, łagodzi wrzody żołądka, problemy gastryczne oraz jest pomocny w odchudzaniu. Morszczyn pęcherzykowaty jest dostępny w różnych formach- w postaci proszku, tabletek, czy kapsułek.