Nietrudno domyślić się, że napoje gazowane nie powinny regularnie występować w diecie człowieka pragnącego zachować zdrowie oraz dobrą kondycję fizyczną. Są one kaloryczne oraz zawierają duże ilości cukru, ale czy jedynie? Przekonaj się w jaki sposób oddziałują one na ludzi.

Gazowane napoje – co musisz o nich wiedzieć

Kolorowe, gazowane napoje wybierane są przez ludzi bez względu na wiek oraz płeć. Sięga się po nie, gdyż dobrze smakują, a to przede wszystkim ze względu na zwarty w nich cukier. Jednak cukier to nie jedyny powód dlaczego mimo całkiem niezłego smaku warto się ich wystrzegać. Dostarczają one pustych kalorii, które nie odwdzięczają się człowiekowi niczym, a jedynie mogą skutkować otyłością i co za tym idzie różnymi chorobami, jak chociażby cukrzycą czy miażdżycą. Słodziki zawarte w napojach wpływają na system insulinowy, dzięki czemu człowiek jest częściej głodny i spożywa większe ilości pożywienia (głównie tego niezdrowego).

Płuca zostają szczególnie poszkodowane na skutek występującego w napojach gazowanych dwutlenku węgla. Sprawia on, że ludzki system oddechowy przestaje właściwie funkcjonować, człowiek nie jest w stanie oddychać pełną piersią, a niektórzy zauważają u siebie objawy podobne do astmy.

Zęby także nie przepadają na słodkimi napojami, gdyż kwas fosforowy negatywnie wpływa na szkliwo. Sprawia on, że emalia zostaje zmiękczona, a więc ludzie regularnie sięgający po napoje tego typu znacznie częściej zmagają się z różnymi chorobami, chociażby próchnicą.  

Napoje gazowane wpływają również na kondycję kości, a mianowicie osłabiają je. Jest to związane z dodatkiem kwasu fosforowego, odpowiadającego za wypukiwanie z organizmu wapnia. Jeżeli więc człowiek regularnie wypija colę i inne słodkie napoje ma w przyszłości znacznie większą szansę na zmaganie się z osteoporozą.

Napoje tego typu sprawiają, że człowiekowi nadyma się brzuch. Chodzi o to, że bąbelki gazu nie znikają same, ale przechowywane zostają one zarówno w żołądku, jak i jelitach, dzięki czemu można zauważyć znaczne nadymanie w tej okolicy. Odbija się to negatywnie nie tylko na samopoczuciu człowieka, ale także na jego wyglądzie zewnętrznym.

Dzięki spożywaniu tego typu napojów człowiek szybciej się starzeje. Odpowiadają za to fosfaty występujące w nich. Ich przyjmowanie oznacza choroby oraz schorzenia serca i nerek, a w niektórych przypadkach ludzi zauważają znaczne przyspieszenie procesów starzenia się organizmu.

Oddziałują one na płodność, a to na skutek występowania w nich BPA.