Na operację wszczepienia stawu biodrowego, tzw. endoprotezy decyduje się coraz więcej osób. Udana operacja to gwarancja życia bez bólu i możliwość powrotu do normalnego życia. Sama operacja to jednak nie wszystko, ponieważ to właśnie po zabiegu zaczyna się wzmożona praca nad usprawnianiem wszczepionego stawu.

Co robić, aby szybciej powrócić do sprawności ruchowej?

Przede wszystkim należy pozbyć się wielu nawyków, które mogą znacznie opóźnić powrót do pełnej ruchomości stawu. Musisz unikać przywodzenia operowanej kończyny oraz nadmiernego zgięcia stawu i rotacji wewnętrznej. Szczególną ostrożność zachowaj podczas wchodzenia do samochodu, siadania i wstawania z łóżka. Każdy nieopatrzny ruch może spowodować uszkodzenie, czyli zwichnięcie protezy.

W drugiej dobie po operacji należy rozpocząć naukę chodzenia pod czujnym okiem rehabilitanta. Na początku konieczne jest używanie balkoniku, natomiast później można zmienić go na kule. Ważne jest tez to, aby po zabiegu spać przez pierwsze noce na wznak z nogami ułożonymi w niewielkim odwiedzeniu. Następnie można spać w pozycji bocznej, ale z włożoną poduszką pod operowaną nogę.

Nakładka na sedes po operacji biodra i inne przydatne sprzęty

Nie tylko w szpitalu, ale również i w domu musisz stosować się ściśle do wytycznych ustalonych przez lekarza i rehabilitanta. Bardzo ważne jest to, aby zakupić potrzebne sprzęty które ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Jednym z nich jest nakładka na sedes po operacji biodra. Dzięki niej osoba z dysfunkcją ruchu bez problemu samodzielnie usiądzie na desce klozetowej. Łato się ją montuje, bo najczęściej mocowanie polega na użyciu zacisków. Nakładka na sedes po operacji biodra ma anatomiczny kształt, dlatego dopasuje się do budowy ciała, co zapewni wygodę siedzenia. Nakładka może być zaopatrzona w praktyczną przykrywkę, która jeszcze bardziej podnosi komfort użytkowania toalety.

Kolejnym bardzo przydatnym gadżetem są poręcze i uchwyty dla osób niepełnosprawnych. Montuj się je blisko drzwi, umywalki, w kabinie prysznicowej, obok wanny i przy sedesie. Dzięki takim udogodnieniom osoba, która ma trudności z chodzeniem, będzie bezpieczna w łazience. Dzięki poręczom odciąży stawy i swobodniej przemieści się winne miejsce.

Nie tylko nakładka na sedes po operacji biodra  i uchwyty, ale też wygodne, niezbyt miękkie łóżko jest niezastąpione po opeerach biodra. Łóżko musi mieć określoną wysokość, aby osoba z dysfunkcją ruchu mogła swobodnie wejść na nie i zejść. Co ważne, podczas siedzenia linia kolan musi znajdować się poniżej bioder. Natomiast przy wstawania z łóżka pamiętaj, aby najpierw postawić na posadzce nogę chorą. Ciężar ciała operacji zawsze na rękach, aby nie obciążać zanadto stawu biodrowego i nogi.

To tylko kilka z wielu wytycznych, których należy się ściśle trzymać. Niewskazane jest również dźwiganie ciężkich przedmiotów, chodzenie po śliskich powierzchniach (także dywanach), jeżdżenie samochodem do trzech miesięcy po operacji, chodzenia klapkach czy sandałach. Zawsze pytaj lekarza i rehabilitanta o wszelkie kwestie sporne, aby praca nad sobą przebiegała szybko i bezpiecznie.