Karnozyna to dipeptyd, w którego składzie znajdują się dwa aminokwasy – histydyna I beta –alanina. Substancja ta znajduje się w każdej komórce ciała człowieka, a w szczególności w mięśniach, mózgu i sercu. Ze względu na domniemane szerokie spectrum działania nazywana jest eliksirem młodości.

Karnozyna – mało znany antyoksydant

Substancja ta znajduje się w żywności, a szczególnie w mięsie wołowym i drobiowym. Jej wchłanianie z pożywienia, jak i z niektórych suplementów, jest jednak zbyt niskie, aby można mówić o ciągłej ochronie organizmu. Niestety, karnozyna ulega szybkiej degradacji poprzez oddziaływanie enzymu karnazyny.

Działanie tej substancji jest nieocenione szczególnie dla mięśni. Na pewno odczują to sportowcy, jak i osoby starsze, u których jej stężenie znacznie spada. Mięśnie po mocnym treningu osłabiają się na skutek działania kwasu mlekowego, który się w nich gromadzi. Dzięki karnozynie uszkodzone komórki działają normalnie, a mięśnie szybciej się regenerują I stają się bardziej wytrzymałe. Dzieje się tak dlatego, ponieważ w mięśniach szkieletowych zostaje utrzymana równowaga kwasowo-zasadowa.

Inne właściwości karnozyny

Oprócz korzyści, jakie daje karnozyna sportowcom i osobom dbającym hobbystycznie o zdrowie fizyczne, należy wymienić także inne jej cenne właściwości. Przede wszystkim substancja ta wpływa pozytywnie na układ nerwowy, ponieważ usprawnia funkcje poznawcze mózgu. Eliksir młodości działa przeciwzapalnie, zmniejsza toksyczność jonów metali, chroni przed działaniem wolnych rodników, dzięki czemu nazywana jest witaminą młodości. Wspiera układ naczyniowo-sercowy i gospodarkę glukozy we krwi. Może też wpływać na pracę jelit. Karnozyna nazywana jest buforem fizjologicznym, czyli odgrywa ważną rolę w regulacji aktywności enzymów I wapnia.

Nad karnozyną trwają wciąż badania naukowe, które mają dookreślić jej wpływ na zdrowie i ewentualne skutki uboczne. Wiele osób jednak już teraz docenia wartość tej substancji. To wyjątkowy eliksir młodości bezcennym źródłem witalności dla organizmu.