Wątroba to bardzo istotny organ, który przez długi czas nie daje o sobie znać, nawet kiedy rozwija się w nim stan zapalny. W większości przypadków rozpoznajemy problem, kiedy jest już za późno na szybkie wyleczenie się. Od dzisiaj może być inaczej, gdyż wygląd oraz kondycja skóry informuje nas właśnie o problemach z omawianym narządem. Na co należy zwracać uwagę?

Jakie choroby wątroby można rozpoznać, dzięki zmianom na skórze?

Wątroba to bardzo problematyczny narząd, gdyż nie boli, nawet w sytuacji, kiedy dzieje się z nią coś złego. Jest to związane z brakiem unerwienia, dlatego dyskomfort zaczyna się dopiero w przypadku uciskania na pozostałe tkanki. Jednakże choroby wątroby można rozpoznać przy pomocy innych, zdecydowanie mniej charakterystycznych objawów, które dotyczą przede wszystkim skóry.

Kiedy niespodziewanie pojawia się świąt w większości przypadków mamy do czynienia z chorą wątrobą. Mowa o uporczywym swędzeniu, które wpływa negatywnie na ogólne samopoczucie i uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Najbardziej dotknięte są zawsze okolice kończyn górnych oraz stóp. Oznacza to pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych, kamicę żółciową przewodową, a nawet cholestazę ciążową.

W przypadku wystąpienia pajączków naczyniowych istnieje spora szansa na pojawienie się zespołu wątrobowo-płucnego. Pajączki można znaleźć przede wszystkim na szyi, ramionach oraz klatce piersiowej. Nie mają jednego rozmiaru, czasem mowa o niewielkich zmianach, a w innych sytuacjach osiągają one nawet kilka centymetrów. Kiedy uciśniemy pajączek, krew momentalnie odpłynie i na chwilę zniknie, jednakże, kiedy ucisk zmniejszy się, znowu powróci. Zauważenie pajączków powinno skłonić do natychmiastowej wizyty u specjalisty oraz zbadaniu wątroby.

Rumień dłoni oznacza marskość wątroby. Dodatkowym skutkiem ubocznym jest nadmierne ocieplenie dłoni. Z tym problemem zmagają się również osoby z nadczynnością tarczycy, schorzeniami reumatycznymi oraz nowotworami złośliwymi. Bez względu na chorobę w każdym przypadku jest to stan wymagające leczenia bądź stałego nadzoru lekarza. Nie można więc tego lekceważyć.

 Już na koniec warto wspomnieć o poszerzonych naczyniach żylnych na brzuchu. To jeden ze skutków ubocznych występujący w trakcie zmagania się z marskością wątroby oraz innymi schorzeniami związanymi z tym narządem. W większości przypadków naczynia mają kształt żylakowatych powrózków, które widać przez skórę brzucha. Czasem pojawiają się również wybroczyny.

Warto też wspomnieć o żółtakach, zmianach pigmentacji skóry, utracie owłosienia oraz zmianach pojawiających się na paznokciach.