Przez określenie brodawczak rozumiemy wirusa brodawczaka ludzkiego. Wiele osób zna go, dzięki skrócie HPV. Kiedy pojawi się w organizmie istnieje zdecydowanie większa możliwość na rozwinięcie się nowotworu. Wirus ten nie zawsze powoduje raka, jednakże niektórzy żyją z nim i jednocześnie nie mają żadnych objawów. Sprawia to, że zarażają wszystkich wokół. Co warto wiedzieć o brodawczaku?

Jak można zarazić się brodawczakiem?

Wirus brodawczaka ludzkiego przenosi się przede wszystkim w trakcie odbywania stosunków seksualnych. Jednakże wystarczy mieć kontakt z osobą zakażoną i brodawczak przechodzi na drugiego człowieka. Niepokojąca jest wiadomość, że jest to wirus, który posiada wiele odmian (jest ich ponad 100). Jedne z nich to wirusy niskiego, a inne wysokiego ryzyka. Pierwsza odmiana sprawia, że mamy do czynienia z brodawczakami krtani, zmianami występującymi na szyjce macicy oraz kłykcinami kończystymi. W przypadku wirusów wysokiego ryzyka można spodziewać się brodawek, które znajdują się na skórze. Wirus żyje wtedy w komórkach skóry, dzięki którym w dalszej kolejności powstaje nowotwór. Aby skutecznie uchronić się przed zakażeniem, a także wykonać wstępnej diagnozy należy przestrzegać konkretnych zasad. Kiedy jednak chodzi o objawy choroby, w pierwszej fazie przechodzi się ją całkowicie bezobjawowo. Większość osób po 6 do 12 miesiącach wygrywa walkę z zakażeniem i wszystko wraca do normy. Jednakże, kiedy układ odpornościowy nie pracuje na najwyższych obrotach, wirus sprawia, że w organizmie zaczyna rozwijać się nowotwór. Najbardziej znanym objawem choroby są brodawki, które mogą pojawić się w różnych miejscach. Z reguły nie dają o sobie za bardzo znać, jednakże w niektórych przypadkach mogą łaskotać.

Jak powstępować w przypadku omawianej dolegliwości?

Niestety, nie udało się jeszcze stworzyć leku, który jest w stanie zwalczyć wirusa HPV. Jeśli na skórze pojawią się brodawki, konieczne jest ich usunięcie, żeby wirus nie przedostał się na pozostałe partie ciała. To jednak nie koniec dbania o siebie oraz kontroli. Warto mieć na uwadze, że wirus mimo, iż nie znajduje się już dłużej na powierzchni skóry, pozostaje cały czas obecny w organizmie. W związku z tym istnieje spore ryzyko, że zmiany pojawią się na ciele jeszcze raz i wtedy znowu trzeba je wyciąć. Kiedy mamy do czynienia z paniami, które usunęły brodawki, muszą one pobierać wymazy, które umożliwiają kontrolę szyjki macicy (istnieje spora szansa na pojawienie się raka w tym miejscu).