Wypowiedzenie pierwszych słów przez pociechę wiąże się z wieloma emocjami. Rodzice zawsze czekają, będzie to „mama” czy „tata”, a może wymsknie się „baba”.. Nie należy jednak dziecka naciskać i wymuszać czy prowokować, gdyż każdy młody człowiek rozwija się w swoim tempie.

Jakie można wyróżnić etapy w rozwoju dziecka?

Kiedy mamy do czynienia z noworodkiem, czyli dzieckiem, które ma tylko kilka tygodni, można spodziewać się jedynie krzyku, gdyż właśnie w taki sposób oznajmia on, że coś dzieje się z nim nie w porządku. Interpretacja krzyków jest bardzo ważna, gdyż inny wydźwięk, ton, albo długość oznaczają coś całkiem innego, a jak wiadomo to właśnie rodzice muszą te potrzeby jak najszybciej spełnić. W tym wieku pojawia się także mlaskanie i cmokanie, które oznaczają przede wszystkim głód.

Należy mieć na uwadze, że dziecko rozwija się w bardzo szybkim tempie, a zmiany można obserwować niemalże z dnia na dzień. Można wychwycić coraz więcej dźwięków i stają się one coraz bardziej złożone. Kiedy mamy do czynienia z dzieckiem, które znajduje się w przedziale od 2 do 3 miesiąca jego mowę należy określać jako głużenie. Oznacza to gu, agu, gi, gaga i inne dźwięki, które można wpisać do tej samej grupy. W tym czasie dziecko staje się coraz bardziej rozważne, reaguje na różnorodne dźwięki, które słyszy w domu, a do tego jest w stanie śmiać się na głos, kiedy je coś rozbawi. Gaworzenie ma miejsce, kiedy pociecha ma już 6 miesięcy. Wtedy pojawiają się pierwsze sygnały, że dziecko słucha oraz za kilka miesięcy zacznie składać poprawne zdania i mówić. Jeszcze nieco później usłyszymy gaworzenia samonaśladowcze, które polega na wypowiadaniu wielokrotnie tych samych sylab. To właśnie wtedy pojawi się mama i tata, a także baba. Rodzice cieszą się już wtedy, jednakże nie jest to jeszcze czas, żeby rozpowiadać na prawo oraz lewo, iż dziecko umie mówić „mama”, gdyż nie są to świadome wypowiedzi.

Przyjmuje się, że około 10 miesiąca dziecko zaczyna całkiem sprawnie powtarzać sylaby, które słyszy z ust dorosłych. Jeszcze zanim minie pierwszy rok życia dziecka można spodziewać się pierwszych całkowicie świadomych słów. Niektóre dzieci jednak rozwijają się dłużej i potrzebują więcej czasu. Pod żadnym względem nie należy ich przymuszać do mówienia, poniżać czy wstydzić się, gdyż wszystko zostanie nadgonione w bardzo szybkim tempie. Od tego momentu można zauważyć szybkie powiększanie słownictwa oraz tworzenie pierwszych krótkich zdań. Dla takiego małego dziecka zdanie oznacza dwa wyrazy, jednakże pociecha rozumie o wiele więcej niż mówi.

Dziecko rozwija się najlepiej, kiedy rodzice dużo do niego mówią. Doskonale sprawdza się także interakcja, czyli naśladowanie odgłosów wydawanych przez dziecko. Ma wtedy miejsce swego rodzaju konwersacja. Dobrze jest opowiadać dziecku historie, tłumaczyć co się w danym momencie dzieje w domu oraz na zewnątrz, w środku.. należy po prostu dużo mówić i robić to ciekawie.