Ciało ludzkie niestety nie jest odporne na różnorodne dolegliwości oraz choroby. Właśnie z tego względu należy zrobić wszystko, żeby się dobrze odżywiać, regularnie ćwiczyć oraz badać swoje ciało. Piersi mogą być badane w zaciszu własnego domu i powinna zająć się tym każda kobieta. Jak to robić, żeby było dobrze?

Kiedy należy badać pierwsi?

 

Kobieta powinna badać swoje piersi raz w miesiącu. Najlepszy czas na samobadanie przypada pomiędzy szóstym a dziewiątym dniem cyklu. Najlepszym rozwiązaniem będzie badanie tego samego dnia każdego miesiąca, czyli na przykład 8go.

Już na wstępie warto zaznaczyć, że samobadanie piersi jest w stanie wykryć wszelkiego rodzaju zmiany występujące w piersiach. Kobieta zna swoje ciało i kiedy zauważy w nim zmianę powinna jak najszybciej udać się do lekarza. Dzięki kontroli możliwe jest wykrycie choroby już na bardzo wczesnym etapie. Szybka diagnoza sprawia, że nowotwór jest możliwy do wyleczenia i dzięki temu nic nie stoi na przeszkodzie do niemalże całkowitego powrotu do zdrowia.

W tym miejscu warto skorzystać ze statystyk, które powinny przekonać oporne panie do badania się w zaciszu własnego domu. Rak piersi wykrywany u kobiet, które się nie badają wynosi około 40 mm, a z kolei u pań, które się kontrolują jest to jedynie 12 mm. Różnica znacząca, która jest w stanie uratować życie. Dzięki badaniu, które nie zajmuje wiele czasu można zdecydowanie zmniejszyć umieralność na raka piersi. Nie każda zmiana w piersi oznacza nowotwór, gdyż w wielu przypadkach jest to torbiel czy włókniak, który mimo wszystko trzeba kontrolować.

Samobadanie pierwsi nie jest pracochłonne oraz nie wymaga specjalnych umiejętności. W pierwszej fazie należy przyglądać się piersiom, aby później wykonać badania palpacyjne. W drugiej części trzeba skorzystać z lustra, prysznica oraz łóżka.

Samobadanie piersi powinno być wykonywane przez wszystkie panie, które ukończyły 20 rok życia i pod żadnym względem nie zwalnia ono z regularnych wizyt u ginekologa. Kontrolować się trzeba samodzielnie, ale również i pod okiem specjalisty. W trakcie badania nie należy się spieszyć, ale badać zarówno jedną, jak i drugą pierś powoli oraz dokładnie. Tydzień po miesiączce to najlepszy czas na wykonanie badania, gdyż piersi nie są obolałe oraz spuchnięte, skąd wynik będzie bardziej rzeczywisty. Mimo, iż badanie odbywa się w domu, można poprosić o pomoc ginekologa bądź lekarza prowadzącego, są oni w stanie pokazać w jaki sposób należy się badać, a w trakcie następnej wizyty skontrolują czy pacjenta wykonuje badanie właściwie. Warto mieć na uwadze, że badanie piersi jest w stanie uratować nie tylko zdrowie, ale i życie, dlatego nie należy traktować go z przymrużeniem oka.