Biznesmen z dredami na głowie, albo lekarz z wytatuowanym rękawem, prawnik z piercingiem na twarzy? Jasne! Coraz więcej profesji otwiera się na alternatywną fryzurę, czy ekstrawagancki wygląd. Choć coraz większą uwagę przykładamy do kompetencji, to czy oryginalność wszędzie ujdzie Ci płazem?

Tatuaż w pracy może być pożądany!

Coraz więcej firm docenia kreatywność pracowników, ich samoświadomość i umiejętność wyrażania siebie. Tatuaże, kolczyki, nietypowy ubiór ewidentnie świadczą o takich cechach. Coraz więcej osób przymyka oko na oryginalność w miejscu pracy i wiele aspektów zostanie zaakceptowanych. Korporacje nie mają problemów z włosami w jaskrawych kolorach, a prawnik z kolczykiem w uchu już nikogo nie dziwi. Dalej są dwa bieguny. Branże związane z kreatywnością, będą wręcz przyklaskiwały Twojemu wyrażaniu siebie, ale za to np. zawody zaufania publicznego już muszą się ograniczać. Kolczyk u prawnika raczej nie wzbudzi kontrowersji, ale pistolet wytatuowany na karku już może zachwiać zaufaniem klienta. Takie aspekty niestety trzeba wziąć pod uwagę decydując się zarówno na profesję, jak i modyfikację swojego ciała.

Ekstrawagancja, a dresscode firmy – o tym pamiętaj!

W przypadku gdy poszukujemy nowej pracy, a nie chcemy rezygnować ze swojego stylu, który dla innych może być co najmniej interesujący, warto zorientować się jakie warunki stawia dana firma. Nie musisz, od razu wertować regulaminu, czasem wystarczy wejść do siedziby, by mieć pogląd na sytuację i być może przed rozmową odrobinę złagodzić swój wygląd. Jeżeli Twój pracodawca absolutnie nie wyraża zgody na takie ozdoby, nie próbuj wchodzić z nim w dyskusję. O ile te w miejscach niewidocznych możesz zwyczajnie zakryć, to przy tych na dłoniach, czy twarzy masz dwa wyjścia. Poszukać innej pracy, co wcale nie będzie źle odebrane. Szef firmy chce żeby jej pracownicy w określony sposób reprezentowali swoją działalność, a Ty masz prawo do wyrażania siebie w dowolny sposób. Tatuaże, kolczyki, fryzura często mają dla nas znaczenie ideologiczne i kulturowe. Nie zawsze warto chować to z powodu pracy. Co jednak jeżeli, ta praca to spełnienie naszych marzeń i nie chcemy z niej zrezygnować za wszelką cenę? Fryzurę na szczęście dość łatwo zmienić, kolczyki z wielu miejsc można po prostu wyjąć na czas pracy. Są jednak ozdoby, które nawet po wyjęciu z ciała lub usunięciu pozostawiają na skórze nieatrakcyjne ślady, które mogą innych zniechęcać do kontaktu z nami. Warto udać się do dobrego lekarza medycyny estetycznej, który może trwale usunąć implant, czy tatuaż i poinformuje Cię, jak zminimalizować zmiany skórne w tej okolicy. Likwidacja niektórych znamion może pozostawić blizny. Na szczęście, dobrze prowadzone leczenie i odpowiednia pielęgnacja z pomocą np. BioOil na blizny, Spotner blizny, Contratubex, z czasem złagodzi zmiany i staną się mało widoczne.