Morsowanie to niewątpliwie sport ekstremalny, który od dłuższego czasu zyskuje coraz większą popularność. Bez odpowiedniego przygotowania jednak możemy nabawić się przeziębienia, lub w skrajnych przypadkach poważnych kontuzji. Jak zatem rozpocząć przygotowania i o czym koniecznie pamiętać?

Czym jest morsowanie?

Morsowanie to nic innego jak lodowate kąpiele, których główną zaletą jest znaczne poprawienie odporności organizmu. Jest to także świetna rozrywka i sposób na poprawę ogólnego samopoczucia oraz wydolności krążeniowej. Tego rodzaju kąpiele działają także odmładzająco, dzięki poprawie pracy całego organizmu. Okazuje się jednak, że nie jest to sport odpowiedni dla każdego. Przeciwwskazania to przede wszystkim choroby kardiologiczne oraz ogólnie osłabiona kondycja. Poza tym, morsem może zostać każdy - dzieci, młodzież, osoby w podeszłym wieku.

Od czego zacząć?

Pierwszym i najważniejszym krokiem jest konsultacja lekarska. W wielu klubach morsów można uzyskać pomoc w zorganizowaniu takiej wizyty u specjalisty. Badanie ma przede wszystkim na celu wykluczenie chorób kardiologicznych. Jest to o wiele łatwiejsze w przypadku pacjentów, których historię lekarz zna, gdyż może całościowo ocenić indywidualny przypadek. Dopiero, kiedy lekarz wyrazi zgodę na morsowanie, można rozpocząć dalsze przygotowania.

Jeśli podejmiemy już decyzję o morsowaniu, warto zacząć przyzwyczajać się do niskiej temperatury na przykład poprzez zimne prysznice. Nie oznacza to, że musimy kąpać się tylko w lodowatej wodzie, ale końcowe opłukiwanie się w takowej, powinno w zupełności wystarczyć. Jeśli nasza kondycja nie jest najlepsza, dobrym pomysłem będzie jej poprawa poprzez regularne ćwiczenia. Morsowanie wiąże się z rozgrzewką oraz wysiłkiem fizycznym tuż po wyjściu z wody, dlatego warto się do tego wcześniej przygotować. Przed pierwszą lodowatą kąpielą należy skonsultować się z kołem morsów lub doświadczonymi pasjonatami tego sportu. Pomogą nam oni odpowiednio się przygotować oraz będą nam towarzyszyć podczas pierwszego wejścia do wody.