Kurzajki z wyglądu przypominają niewielkie brodawki, które czasem swędzą i bardzo szybko roznoszą się. Pojawiają się z reguły na stopach oraz dłoniach, jednakże można je znaleźć także i w innych miejscach na ciele. Przekonaj się jak można się przed nimi ustrzec.

Jak można nabawić się kurzajki?

Kurzajki występują na skórze, kiedy człowiek zarazi się wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Zakażenie odbywa się przy pomocy bezpośredniego kontaktu z osobą, która wirus ten nosi już w organizmie. Czasem jest to uścisk dłoni, a w innych przypadkach wystarczy dotknąć rzeczy bądź przedmiotów, które miały kontakt z nosicielem. Właśnie dlatego urzędy i inne miejsca użyteczności publicznej, tak samo jak środki transportu oraz kąpieliska stanowią duże zagrożenie. Tak samo jest w szkole, salonach kosmetycznych oraz fryzjerskich, gdzie nie zawsze dba się w odpowiedni sposób o używane sprzęty oraz narzędzia. Kurzajki mogą zostać dodatkowo przeniesione w trakcie kontaktów seksualnych. Występują one wtedy na narządach płciowych, a do ich wyleczenia potrzeba dłuższego czasu niż w przypadku tych pojawiających się na stopach czy dłoniach.

Jednakże nie należy panikować oraz nosić rękawiczek w miejscach publicznych. Kontakt z wirusem nie zawsze oznacza zarażenie się nim oraz pojawieniem się brodawek. Przytrafia się to przede wszystkim osobom, które mają osłabiony układ immunologiczny. Przyczynia się do tego również uszkodzony naskórek, gdyż wirus ma wtedy ułatwioną drogę do organizmu. Kiedy zmiany na skórze zostają rozdrapane (przypadkowo bądź ze względu na uciążliwe świerzbienie) mogą one pojawić się również na innych partiach ciała.

Kurzajki występują u ludzi w każdym wieku. Zmagają się z nimi dzieci, osoby dorosłe, a także starsze, jednakże dotykają one przede wszystkim ludzi, których odporność pozostawia wiele do życzenia.

Warto zdawać sobie sprawę, że zakażenie ma miejsce w pierwszej kolejności, a brodawki pojawiają się na skórze nawet po upływie paru miesięcy. Kiedy wirus jest już obecny w organizmie, ale nie jest jeszcze widoczny, osoba zarażona nieświadomie roznosi go na inne osoby. Należy mieć na uwadze, że wirus ten posiada różne odmiany, jednakże tylko wybrane sprawiają, że na skórze pojawiają się brązowe zmiany w postaci brodawek. Właśnie w związku z różnymi odmianami pojawiają się one na innych partiach ciała, a także są leczone w inny sposób. Przeważnie są brązowe, jednakże występują również odmiany w kolorze skóry. Aby je zwalczyć konieczna jest wizyta u specjalisty, który wskaże najbardziej skuteczną metodę leczenia.