Apteczka to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia w każdym domu. Najważniejsze jest jednak, aby znalazły się w niej wszystkie potrzebne akcesoria, które są niezbędne podczas udzielania pierwszej pomocy. Chodzi tutaj nie tylko o różnego rodzaju krwotoki czy stłuczenia, ale również poparzenia wrzątkiem. Są one niejednokrotnie bardziej bolesne i rozległe niż poparzenia ogniem, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie ich oczyszczenie i zaopatrzenie.

Rodzaje opatrunków na oparzenia

Najważniejszym zadaniem opatrunków na oparzenia jest regulowanie poziomu wilgotności w ranie oraz wytworzenie bariery ochronnej przed bakteriami i wirusami. Niektóre z nich posiadają dodatek srebra jonowego, dzięki czemu mogą być stosowane na rany przewlekłe, do których zalicza się między innymi owrzodzenia i odleżyny. Opatrunki te skutecznie przyspieszają gojenie się ran, dzięki czemu istnieje spora szansa na mniejszą bliznę pooparzeniową.

Do leczenia oparzeń często stosowane są opatrunki hydrożelowe, dzięki którym nie ma konieczności schładzania rany wodą lub zimnymi okładami. Ich cechą charakterystyczną jest fakt, iż nie schładzają one rany w dosłownym znaczeniu, ale raczej wyciągają ciepło na zewnątrz, a w dodatku działają znieczulająco. Dodatkowo, umożliwiają one szybsze gojenie się ran.

Jak pomóc poparzonemu?

W przypadku oparzeń wrzątkiem najważniejsza jest jak najszybsza reakcja. Oparzoną część ciała należy szybko schłodzić czystą wodą, najlepiej w formie okładów. Nie zaleca się stosowania lodu, gdyż może on doprowadzić do wyziębienia tkanek. Kiedy ból i pieczenie ustąpią, ranę należy osuszyć jałową gazą i nałożyć na nią czysty opatrunek, który najlepiej zmieniać codziennie. Jeśli pojawią się pęcherze, pod żadnym pozorem nie należy ich przekłuwać i rozdrapywać, gdyż może to znacznie wydłużyć czas gojenia się rany. Podczas zmiany opatrunku, ranę można przemywać czystą wodą lub solą fizjologiczną. Jeśli jednak oparzenie nie przestaje boleć, rana rozrasta się lub nieustannie sączy się z niej wydzielina, należy udać się do lekarza.