Współcześnie coraz więcej osób ma problemy z układem ruchu. Sprzyjają temu wady postawy, rodzaj wykonywanej pracy, a także stres. Szkodliwa jest praca, zarówno fizyczna, jak i siedząca z uwagi na wielogodzinny spoczynek w jednej pozycji na krześle. Również stres negatywnie wpływa na organizm, ponieważ powoduje wzmożone napięcie mięśniowe.

W takiej sytuacji szukamy pomocy u lekarza - ortopedy lub, jeśli chcemy ominąć długie kolejki oczekiwania na wizytę w ramach NFZ, bezpośrednio u fizjoterapeuty.

Fizjoterapeuta to specjalista legitymujący się wykształceniem wyższym w zakresie fizjoterapii bądź tytułem technika fizjoterapii. Zajmuje się układem ruchu człowieka i pojawiającymi się w jego ramach dysfunkcjami.

W ramach fizjoterapii stosuje się wiele różnorodnych technik i zabiegów. Wśród nich wyróżniamy m.in.:

  • masaże lecznicze,
  • kinezyterapia - rehabilitacja ruchowa,
  • ultrasonoterapia -  leczenie ultradźwiękami,
  • hydroterapia- leczenie wodą poprzez natryski, okłady, itp.,
  • elektroterapia -  wykorzystywanie leczniczych właściwości prądu,
  • światłolecznictwo - naświetlanie promieniowaniem podczerwonym,
  • magnetoterapia - wykorzystywanie leczniczych właściwości pola magnetycznego.

Do fizjoterapeuty trafiają pacjenci w bardzo różnych przypadkach. Należą do nich m.in.: urazy czaszki, kończyn górnych lub dolnych, złamania kości, stany po udarze mózgu, urazy rdzenia kręgowego, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, zwyrodnienia kręgosłupa, zespół cieśni nadgarstka, bóle kręgosłupa o różnej etiologii, tzw. „łokieć tenisisty”, osteoporoza, obrzęki limfatyczne.

Zadaniem fizjoterapeuty jest zapoznać się z diagnozą na podstawie zgłaszanych objawów i dokumentacji medycznej oraz dobrać odpowiednie zabiegi do potrzeb organizmu i konkretnego schorzenia.

Celem zabiegów fizjoterapeutycznych jest przede wszystkim uśmierzenie bólu i usprawnienie organizmu, zwłaszcza po różnego typu wypadkach. Dobrze dobrane zabiegi fizjoterapeutyczne potrafią uchronić pacjenta nie tylko przed bólem, ale nawet przed operacją. 

Coraz więcej osób zgłasza się do fizjoterapeutów z powodu bólu kręgosłupa. Specjalista w ramach prowadzonego leczenia oddziałuje na organizm tak, aby zredukować występujące napięcia mięśniowe, szkodliwe dla układu ruchu i pokazuje pacjentowi ćwiczenia, jakie może codziennie wykonywać w domu, aby samodzielnie polepszyć swój stan.

Fizjoterapia jest skutecznym narzędziem usprawniającym dla osób w każdym wieku. Pomaga leczyć schorzenia, zarówno u osób w podeszłym wieku, jak i u dzieci, w tym niemowląt.

Fizjoterapia jest również pomocna sportowcom. Zastosowane przez specjalistę zabiegi pozwalają osiągnąć maksymalną wydolność organizmu, a także chronią przed kontuzjami.