Nowe buty, niewygodne szpilki, albo zbyt ciasne obuwie sprawia, że na nogach pojawiają się odciski. Są to bolące zmiany, które powinny być pielęgnowane we właściwy sposób, aby możliwe było ich jak najszybsze wyleczenie. Przekonaj się co należy robić.

Jak zapobiegać odciskom?

Odciski pojawiają się na skutek długotrwałego nacisku bądź tarcia. Ludzka skóra wytwarza komórki warstwy rogowej, żeby nie została ona uszkodzona jeszcze bardziej. Odciski nie łuszczą się, jednakże z biegiem czasu twardnieją coraz bardziej. Należy im zapobiegać oraz je leczyć, gdyż nie prezentują się one korzystnie, a do tego mogą być bardzo bolesne. W niektórych przypadkach są w stanie wywołać uciążliwy oraz bolesny stan zapalny.

Aby nie zmagać się z odciskami należy przede wszystkim nosić wygodne obuwie. Buty nie mogą być za ciasne, jednakże zbyt luźne modele także wpływają negatywnie na kondycję stóp. Wysokie obcasy to kolejny winowajca, który sprawia, że kobiety zamiast pięknych, zgrabnych stóp, które wystawia się na słonce w trakcie upalnych dni, mają brzydkie stopy, który pragną ukrywać przez wzrokiem innych. Dolegliwość ta występuje również u ludzi, którzy zmagają się z otyłością oraz nadwagą, gdyż zbyt duża masa ciała wpływa negatywnie na obciążanie stóp. Czasem pojawiają się niezależnie od człowieka i są warunkowane schorzeniami stóp oraz tym jak są zbudowane. Mowa chociażby o płaskostopiu, wysokim podbiciu, zbyt długiej kości śródstopia, a także zdeformowanych palcach. Winą może być również zła motoryka, a także chodzenie. Aby uniknąć odcisków należy także zrezygnować z obcisłych skarpet i rajstop, gdyż one również mogą wywołać niepożądane zmiany na skórze.

Leczenie odcisków

Odciski nie są łatwe do wyleczenia, właśnie dlatego należy im za wszelką cenę zapobiegać. Kiedy już się pojawią trzeba uzbroić się w cierpliwość, gdyż ich pozbycie się wymaga czasu oraz regularnych zabiegów. Leczenie może przebiegać przy pomocy plastrów na odciski, które zawierają chociażby kwas salicylowy. Dzięki jego obecności możliwe jest całkowite pozbycie się odcisków. Dodatkowe składniki to kwas mlekowy i lanolina, dzięki czemu odcisk zmiękcza się, a skóra nawilża. Kolejne rozwiązanie to stosowanie kremu nawilżającego. Jego zadaniem jest natłuszczanie oraz zapobieganie narastaniu skóry, która jest twarda. W jego składzie nie może zabraknąć zarówno składników o działaniu natłuszczającym, jak i złuszczającym. Z kolei do pozbycia się zrogowaciałego naskórka wystarczy klasyczny pilnik, albo ewentualnie tarka do stóp.