Mocne i lśniące włosy to obecnie marzenie wielu osób. Tylko nieliczni mogą pochwalić się naturalnie gęstymi i pięknymi włosami. Istnieją jednak sposoby, które mogą pomóc w przypadku osłabionych i matowych pasm.

1. Lśniące włosy bez wysiłku

Lśniące włosy można uzyskać na kilka sposobów. Najprostszym z nich jest zastosowanie kwasów owocowych. Zamiast jednak decydować się na gotowy szampon lepiej jest użyć owocowego (jabłkowego, malinowego) octu lub po prostu soku z cytryny. Należy dodać kilka łyżek do wody, która będzie stosowana przy ostatnim płukaniu włosów.

2. Moc pokrzywy

Pokrzywa to zioło, które może znacznie wspomóc zdrowie włosów. Najprostszy do wykorzystania jest napar z suszonej pokrzywy. Należy pić go codziennie po jednej szklance. Oprócz tego radzi się, aby stosować napar z pokrzywy do ostatniego płukania włosów. Można przy tym wmasowywać go w skórę głowy, co powinno wspomóc wzrost włosów.

3. Skrzyp

Skrzyp, który zawiera dużo krzemu można stosować podobnie jak pokrzywę – od zewnątrz i od wewnątrz. Ze względu jednak na specyficzny smak doradza się stosowanie suplementów skrzypu w kapsułkach.

4. Właściwe czesanie

Odpowiednie czesanie może pozytywnie wpłynąć na stan włosów. Wystarczy wykorzystać do tego celu szczotkę masującą skórę głowy, która poprawi krążenie krwi, a przez to poprawi odżywienie cebulek włosowych.

5. Olejowanie włosów

To coraz częściej wykorzystywana metoda, która ma na celu odżywienie zarówno samej skóry głowy, jak i włosów. Do tego celu stosowane są różnego rodzaju oleje roślinne. Za jeden z najbardziej uniwersalnych, który może być stosowany do wszystkich rodzajów włosów, uznawany jest na przykład olej arganowy. W przypadku braku połysku i dużej łamliwości połączonej ze słabym wzrostem włosa często doradzany jest olejek rycynowy. Dobór oleju zależy od stanu włosów.

6. Dieta dla mocnych włosów

Brak niektórych witamin i mikroelementów może odbić się na kondycji włosów. Szczególną uwagę warto zwrócić na witaminy z grupy B (pełnoziarniste pieczywo), selen (orzechy brazylijskie, płatki kukurydziane) i żelazo (wątroba, jaja, sok i napar z pokrzywy).

7. Laminowanie włosów

Wykonanie tego zabiegu można zlecić fryzjerowi lub zdecydować się na przeprowadzenie go w domu. Preparat do laminowania można zakupić gotowy lub wykonać go z żelatyny. Efektem laminowania włosów jest ich znacznie lepszy połysk, a czasem również wyprostowanie pasm. Zabiegu raczej nie przeprowadza się na włosach bardzo suchych, ponieważ proteiny zawarte w preparacie mogą dodatkowo obciążyć pasma.